Szczoteczka soniczna dla Pierwszaka

fot. Radio Rodzina

Ponad 6 tys. tegorocznych pierwszoklasistów otrzyma soniczne szczoteczki do zębów. Większość z nich ze swoim imieniem. To uzupełnienie programu profilaktycznego, realizowanego przez Wrocław, który ma na celu zachęcić najmłodszych mieszkańców miasta do dbania o swój uśmiech.

Szczoteczka soniczna dla Pierwszaka, to akcja profilaktyczna realizowana przez gminę Wrocław we współpracy z Fundacją Smile Together. Skierowana jest ona do uczniów pierwszych klas szkół podstawowych, którzy jeszcze przed wakacjami otrzymają nowe szczoteczki.

– Chcemy utrwalać zdrowe nawyki u najmłodszych wrocławian i zachęcać ich do regularnego dbania o zęby. Nie możemy bowiem zapomnieć, że szkoła, poza oczywiście domem, jest miejscem, które kształtuje ucznia i jego przyzwyczajenia, także te dotyczące zdrowego trybu życia – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

– Do końca roku szkolnego soniczne szczoteczki otrzyma ponad 6 tys. tegorocznych pierwszaków. W tym dzieci ukraińskich uchodźców, które w ostatnich miesiącach zapisane zostały do I klas wrocławskich szkół podstawowych – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

Na szczoteczkach wygrawerowane są imiona pierwszaków, logo Wrocławia oraz logo fundacji Smile Together. Wszystkie posiadają gwarancję.

– Mycie zębów powinno być przyjemnością. Jak coś staje się frajdą, to nie wymaga aż takiego wysiłku. Poza tym, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, czy nie warto połączyć przyjemności z troską o zdrowie? Myślę, że przynajmniej warto spróbować – podkreśla lek. dent. Damian Nasulicz, prezes Fundacji Smile Together. – Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 250 tys. złotych – dodaje.

Oprócz szczoteczki sonicznej, uczniowie otrzymują także komplet materiałów edukacyjnych zachęcających do regularnego szczotkowania zębów. Dodatkowo, na lekcjach, na podstawie przygotowanego scenariusza, nauczyciele będą przekazywać podstawową wiedzę na temat chorób zębów i dziąseł.

– Wierzymy, że będzie to dla dzieci miły i praktyczny prezent, który zaszczepi w nich chęć regularnego dbania o swoje zdrowie. Tym bardziej, że akcja ta idealnie wpisuje się w realizowany od lat we wrocławskich szkołach, program profilaktyki zdrowotnej – opowiada Dominik Kłosowski, inicjator akcji, radny z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa.

Szkolne gabinety dentystyczne

Przekazanie szczoteczek sonicznych dla najmłodszych wrocławian, to uzupełnienie realizowanego przez miasto programu „Zapobieganie próchnicy zębów u uczniów wrocławskich szkół podstawowych”, w ramach którego m.in. utworzono szkolne gabinety stomatologiczne.

– Do 2022 r. we wrocławskich placówkach oświatowych utworzyliśmy 13 gabinetów dentystycznych, które pod swoją opieką mają ok. 11 tys. uczniów. W planach są kolejne otwarcia. Przekazanie szczoteczek sonicznych uzupełnia ten projekt – podkreśla Jacek Sutryk.

W szkolnych gabinetach wykonywane są m.in.: badania stomatologiczne wraz z oceną stanu uzębienia, lakowanie zębów trzonowych i przedtrzonowych, kontrola zalakowanych zębów połączona z uzupełnieniem laku, leczenie próchnicy „punktowej” w zębach stałych trzonowych i przedtrzonowych. Przy czym, do szkolnego gabinetu dentystycznego może zgłosić się także uczeń z innej wrocławskiej szkoły.

Wrocławskie szkoły, w których utworzono gabinety dentystyczne:

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, ul. Zemska 16c
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, ul. Inflancka 13
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 17, ul. Wieczysta 105
 • Szkoła Podstawowa nr 68, ul. Szczęśliwa 28
 • Szkoła Podstawowa nr 74, ul. Kleczkowska 2
 • Szkoła Podstawowa Integracyjna 103 w Zespole Szkół nr 6, ul. Nowodworska 70-78
 • Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Powstańców Śląskich 210-218
 • Szkoła Podstawowa nr 44, ul. Wilanowska 31
 • Sportowa Szkoła Podstawowa nr 46, ul. Ścinawska 21
 • Szkoła Podstawowa nr 77, ul. Św. Jerzego 4
 • Szkoła Podstawowa nr 83, ul. Boya–Żeleńskiego 32
 • Szermiercza Sportowa Szkoła Podstawowa nr 85, ul. Gen. R. Traugutta 37
 • Szkoła Podstawowa nr 97, ul. Prosta 16

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content