Jak wybrać stolik kawowy do salonu?

mat. pras.

Funkcjonalny stolik kawowy jest nieodłącznym elementem wystroju współczesnego salonu – w wielu przypadkach zakupuje się go w zestawie z całym wyposażeniem – meblościanką, komodami i stolikiem RTV. Ponieważ nie zawsze tak się dzieje, część osób szuka właściwego stolika osobno, starając się go dopasować do ogólnego charakteru pomieszczenia, a także do wolnej przestrzeni przeznaczonej pod ten mebel. Jakie detale odgrywają szczególną rolę podczas wybierania stolika kawowego?

Dobry stolik kawowy – czyli jaki?

Wybierając stolik kawowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii – przede wszystkim na to, by stylistycznie pasował on do aranżacji salonu, w tym mebli i dodatków, które już się w nim znajdują. Inny stolik kawowy będzie pasował do wnętrza zaaranżowanego w stylu boho, inny do salonu, w którym dominują akcenty skandynawskie, czy wręcz inspiracje nurtem industrial.

Bardzo ważne są wymiary stolika kawowego – w tym zarówno jego wysokość, jak i szerokość. Stolik stawiany jest na ogół w miejscu pomiędzy narożnikiem lub sofą a telewizorem. Często obszar przeznaczony na stolik jest dodatkowo ograniczony obecnością foteli wypoczynkowych. Warto więc dokładnie zmierzyć wolne miejsce i ocenić, jaka wielkość stolika będzie optymalna, by pozwalał on na swobodne przemieszczanie się po salonie, wstawanie i siadanie na sofie lub fotelach (bez ryzyka strącenia ze stolika leżących na nim filiżanek lub ozdób). Rozsądnie jest zachować przynajmniej 40 cm odstępu pomiędzy sofą lub narożnikiem a krawędzią stolika. Jeszcze lepiej, gdy ta odległość wynosi ok. 50 cm.

Wysokość stolika powinna być dostosowana do siedziska mebli wypoczynkowych w pomieszczeniu. Najlepiej, aby blat znajdował się na podobnej wysokości, co siedziska – a przynajmniej nie był znacznie od nich wyższy. Zmniejszyłoby to funkcjonalność mebla, zwłaszcza wtedy, gdy stoi on między sofą a telewizorem. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której zbyt wysoki blat uniemożliwia komfortowe oglądanie filmów, zwłaszcza, gdy będą znajdować się na nim wysokie szklanki i miska z popcornem.

Materiał i kolor stolika kawowego

Bardzo istotną kwestią jest stylistyka stolika do kawy, która powinna współgrać z wnętrzem. Nie oznacza to, że stolik do kawy musi wyglądać, jak gdyby pochodził z tego samego kompletu, co komody i sofa. Wielbiciele wnętrz eklektycznych, w których dominują różnorodne inspiracje i mnogość kolorów, wolą wręcz, aby całość sprawiała wrażenie artystycznego nieładu, dzięki któremu salon jest bardziej swojski i przytulny. W każdym przypadku stolik kawowy powinien jednak nawiązywać swoim charakterem do atmosfery salonu. Szczególnie ważne są materiał wykonania i kolorystyka mebla. Jeśli salon zaaranżowany jest w stylu rustykalnym lub kolonialnym, najlepszym rozwiązaniem jest drewniany stolik kawowy. Wybarwienie drewna zależeć będzie oczywiście od tego, jakie kolory dominują we wnętrzu. Drewniany stolik może być wzbogacony o elementy z rattanu, które nadadzą pomieszczeniu wiejski klimat.

Zwolennicy stylu industrial lub loft docenią nowoczesny stolik kawowy, w którym użyte zostały takie materiały jak metal, szkło i tworzywa sztuczne – dają one ogromne możliwości projektantom, którzy z ich pomocą tworzą designerskie, oryginalnie wyglądające stoliki do kawy o nietuzinkowych formach. Stolik kawowy z giętego szkła wygląda nie tylko nowocześnie, ale jest również niezwykle łatwy w utrzymaniu czystości. Natomiast połączenie szklanego blatu z metalowym lub drewnianym stelażem będzie prezentowało się dobrze nawet w klasycznych wnętrzach – pod warunkiem, że bryła mebla nie zdominuje pozostałych elementów w salonie.

Estetyczny i wysokiej jakości stolik do kawy znacząco podnosi funkcjonalność salonu i komfort weekendowych seansów filmowych. To również ważny element w rodzinnych biesiadach, spotkaniach przy grze planszowej lub wspólnej pizzy. Zdecydowanie warto jest zadbać o to, by ten dodatek aranżacyjny wpisał się w potrzeby domowników i ich gości.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content