Kolejny transport z pomocą humanitarną dla walczącej Ukrainy

Foto:Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Przedstawiciele rządu kraju związkowego Dolna Saksonia oraz Hans Jörg Neumann – Konsul Generalny RFN byli dziś gośćmi marszałka Cezarego Przybylskiego. W spotkaniu uczestniczył także Krzysztof Bramorski, Pełnomocnik Marszałka ds. Kontaktów Międzynarodowych. Wśród tematów rozmów znalazły się kryzys uchodźczy wywołany rosyjską agresją w Ukrainie oraz bieżąca współpraca transgraniczna między Dolnym Śląskiem i Dolną Saksonią. Dziś z Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej wyjechał także kolejny transport z artykułami higienicznymi i medycznymi, które trafią do Obwodu Donieckiego w Ukrainie.

– Nasze partnerskie relacje z przedstawicielami niemieckich krajów związkowych lat pomagają organizować ważne inicjatywy. Nie inaczej było w ostatnich miesiącach, kiedy zmagaliśmy się z pandemią koronawirusa, a także wobec aktualnego kryzysu wojennego w Ukrainie. Od samego początku kryzysu, zbiegamy w naszych regionach partnerskich o działania pomocowe wspierające ludność cywilną na Ukrainie oraz uchodźców wojennych. Na nasz apel jako pierwszy odpowiedział Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil, który w rekordowo krótkim czasie podjął decyzję o wysłaniu transportu humanitarnego. Dziś wysyłamy do Ukrainy kolejny, za co jeszcze raz w imieniu własnym jak i społeczności ukraińskiej na Dolnym Śląsku szczerze dziękuję – mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

W składzie niemieckiej delegacji na dzisiejsze spotkanie znaleźli się m.in. Birgit Honé – Dolnosaksońska Minister ds. Federalnych i Europejskich oraz Rozwoju Regionalnego oraz Grant Hendrik Tonne – Dolnosaksoński Minister Kultury i Oświaty wraz z przedstawicielami swoich biur prasowych oraz dziennikarzem Nordwest Zeitung.

Od wybuchu wojny w Ukrainie samorząd województwa podjął szereg działań pomocowych skierowanych zarówno do społeczności ukraińskiej walczącej z rosyjską agresją, jak i do uchodźców uciekających przed wojną i szukających schronienia na Dolnym Śląsku.

Koleje Dolnośląskie z granicy polsko-ukraińskiej przywiozły w sumie 1,7 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Specjalnie uruchomione pociągi kursowały regularnie do Przemyśla, skąd odbierały uchodźców i umożliwiały transport do wielu polskich miast. Od początku transporty osobiście koordynowali Członkowie Zarządu Województwa, Wicemarszałkowie Grzegorz Macko i Krzysztof Maj. Składy KD pojechały do Przemyśla razem z wolontariuszami, tłumaczami z Fundacji Ukraina, psychologami, podstawowymi środkami sanitarnymi i ciepłym posiłkiem.

Władze województwa zapewniły jednocześnie koordynację transportów ze stroną niemiecką i uruchomiły dodatkowe połączenia w relacji Wrocław Główny – Zgorzelec, które skomunikowane były z niemieckimi pociągami jeżdżącymi w kierunku Drezna i Berlina. Dzięki decyzji Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Kolei Dolnośląskich obywatele Ukrainy, którzy opuścili swój kraj ze względu na wojnę korzystają z „zerowych”, czyli nieodpłatnych, biletów za przejazd pociągami przewoźnika. Tylko do 9 marca skorzystało z nich 20 tys. osób, a do końca kwietnia KD wydało ich ponad 175 tysięcy. Akcja jest sukcesywnie przedłużana.

Dodatkowo już w pierwszych dniach po wybuchu wojny na Ukrainie marszałek podjął decyzję o utworzeniu Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej. Powstał on na terenie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki we Wrocławiu. Pomoc kierowana z Dolnego Śląska dla Ukrainy jest odpowiedzią na prośby o wsparcie napływające od naszych regionów partnerskich, czyli z obwodów dnipropietrowskiego i kirowogradzkiego, ale również innych samorządów ukraińskich, z którymi w ostatnich latach nawiązywaliśmy kontakty.

Od pierwszych dni funkcjonowania Hub-u zaczęliśmy otrzymywać wiele materiałów z naszych regionów partnerskich ale także ze zbiórek organizowanych w naszym urzędzie oraz innych, organizowanych w regionie. Dzięki nim do Ukrainy trafił sprzęt medyczny, artykuły higieniczne, środki czystości, jedzenie dla niemowląt, żywność energetyczna oraz pościel, koce i materace. Akcję wsparły zaprzyjaźnione regiony Dolnego Śląska z Dolnej Saksonii, Saksonii i Brandenburgii.

Samorząd województwa dolnośląskiego w ostatnich miesiącach przekazał także leki także leki i potrzebny sprzęt medyczny stanowiący najważniejsze wyposażenie placówek medycznych. W sumie, wraz z Pogotowiem Ratunkowym, przekazaliśmy Ukrainie 10 karetek pogotowia. Odpowiednio wyposażone ambulanse, w odpowiedzi na prośby strony ukraińskiej, zostały przekazane m.in. dla szpitala we Lwowie oraz w Iwano-Frankowsku. Pomoc trafia także do obwodów żytomirskiego i wołyńskiego. Kolejne transporty wyruszą jeszcze w maju i będą odpowiedzią na apel konkretnych placówek medycznych i szpitali na Ukrainie.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content