Dzień Europy 2022: Strefa Europejska we Wrocławiu, święto solidarności w Gubinie [zapowiedź]

fot. Radio Rodzina

9 maja przypada Dzień Europy – święto pokoju i jedności ustanowione w rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Roberta Schumana z 1950 roku. Obchody rocznicy w naszym regionie odbędą się w najbliższy weekend we Wrocławiu, Wałbrzychu oraz w Gubinie (woj. lubuskie).

Powojenna Europa po doświadczeniu kryzysu potrzebowała odbudowy i solidarności. Ideę utworzenia wspólnoty zaproponował ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman.

Mówi Pola Kufel-Ślęczek z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej.

We Wrocławiu Dzień Europy odbędzie się w sobotę 7 maja. Na pl. Solnym pojawi się Strefa Europejska, a rodziny i grupy znajomych mogą wziąć udział w grze miejskiej z nagrodami.

Tego samego dnia w Gubinie/Guben przy granicy z Niemcami odbędzie się „Święto solidarności nad Nysą”. Wydarzenie zacznie się o 11:00 i przewiduje wiele atrakcji, w tym europejskie koło młyńskie, regionalne stoiska czy możliwość spotkania z unijnymi komisarzami.

Z kolei w niedzielę 8 maja organizatorzy zapraszają do Wałbrzycha, gdzie wspólnie z miastem w Starej Kopalni przygotowane zostaną europejskie atrakcje rodzinne i wieczorne koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie Kayah. Jak dodaje Pola Kufel-Ślęczek z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, w tym roku obchody Dnia Europy mają wspólny mianownik: solidarność z Ukrainą i niezgodę na wojnę.

Organizatorem wydarzeń są: Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz partnerów. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Więcej na ten temat w audycji „Bliżej Europy” w czwartek 5 maja po godz. 14:00 na antenie Radia Rodzina.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content