Uroczystość NMP Królowej Polski

Kościół katolicki w Polsce obchodzi dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. oraz ślubów króla Jana Kazimierza i jego powierzenia królestwa opiece Matki Bożej.

Biblista ksiądz profesor Waldemar Chrostowski podkreśla, że dzisiejsza uroczystość przypomina nam o fundamencie wiary chrześcijańskiej narodu polskiego. „Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypomina nam, że jednym ze zworników naszej tożsamości jest chrześcijaństwo. Wiara chrześcijańska przyjęta ponad 1050 lat temu, która stanowi z jednej strony korzeń naszej narodowej, religijnej tożsamości, a z drugiej strony jest skałą, która nam stale przypomina, z czego zostaliśmy wyciosani.”- podkreśla ksiądz profesor Waldemar Chrostowski.
Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ksiądz prof. Krzysztof Pawlina, wyjaśnia, że dzisiejsza uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, przypomina nam o Matce Bożej – Królowej Pokoju. „Kto pokój wnosi do domu? – najczęściej matka. Matka uspokaja, matka wstawia się, matka próbuje zaradzić – to jest rola matki. Stąd, w tym czasie, kiedy na Ukrainie tak głośno od bomb, to my na Jasnej Górze chcemy powiedzieć – Królowo Pokoju, Królowo Polski – zlituj się nad nami, przynieś nam pokój, dam tamtemu narodowi pokój. Jesteśmy przecież tak blisko, a Ty Jesteś przecież Matką wszystkich, których powierzył Ci Jezus.” – apelował ksiądz prof. Krzysztof Pawlina.
Symboliczne obranie Matki Bożej na królową Polski nastąpiło w 1656 r. Trzysta lat później śluby odnowił prymas Stefan Wyszyński. Uroczystość została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 roku. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości.
Główne obchody uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski odbędą się na Jasnej Górze. Obchody uroczystości NMP Królowej Polski połączone będą z drugim etapem ogólnopolskiego dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.
Narodowe dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego rozpocznie się o godz. 10.00 na Szczycie Jasnogórskim.
Sumę odpustową o godz. 11.00 będzie celebrował i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Msza święta z Jasnej Góry będzie transmitowana w TV Trwam oraz na kanale youtube.com jasnogórskiego Sanktuarium.

IAR

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content