Wrocław uczcił pamięć Zesłańców Sybiru

Fot. dolnyslask.org.pl

We Wrocławiu Szkole Podstawowej nr 71 nadano imię Zesłańców Sybiru. To pierwsza placówka w mieście, która upamiętnia ofiary wojennej deportacji na Wschód. Pamięć o sybirakach uczczono w ramach VIII Krajowego Marszu Golgoty Wschodu.

Ponad sto osób, w tym Sybiracy, przedstawiciele władz oraz uczniowie dolnośląskich szkół, wzięli udział w tegorocznych obchodach VIII krajowego Marszu Golgoty Wschodu. Pod pamiątkowym mauzoleum Golgoty Wschodu we Wrocławiu odprawiona została msza święta, odbył się apel poległych, żołnierze oddali salwę honorową, a następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

O wyborze nowych patronów dla wrocławskiej podstawówki mówi Juliusz Woźny z Centrum Historii Zajezdnia, który uczestniczył w pracach nad nadaniem patronatu.

– Od zesłańców możemy się wiele nauczyć – przyznał Szymon, uczeń podstawówki nr 71 na Podwalu.

Do uczestników uroczystości list skierował Jan Józef Kasprzyk szef Urzędu ds. Kombatantów i osób Represjonowanych, który dziękował za podtrzymywanie pamięci o martyrologii narodu polskiego. „Dziękuję wam, że mimo swego wieku uczestniczycie w uroczystościach, że spotykacie się z młodzieżą, której przekazujecie pamięć o tej tragicznej historii i o losie narodu polskiego” – napisał do Sybiraków.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content