Lordoza – kiedy zgłosić się do lekarza?

fot. Radio Rodzina

Lordoza to naturalna krzywizna kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Sama w sobie jest prawidłową cechą budowy ciała. Dzięki niej człowiek może utrzymać wyprostowaną pozycję. O wadzie postawy można mówić dopiero wtedy, gdy wygięcie kręgosłupa staje się nadmierne (to hiperlordoza) lub niewystarczające (to hipolordoza). Sprawdź, jak można rozpoznać prawidłową postawę ciała i kiedy należy zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Lordoza fizjologiczna – jak można sprawdzić, czy postawa ciała jest prawidłowa?

Lordoza fizjologiczna – czyli taka, która nie wymaga leczenia – polega na tym, że ludzki kręgosłup jest lekko wygięty do przodu w części szyjnej i lędźwiowej. Dzięki takiej budowie może prawidłowo utrzymywać głowę, jak również łagodzić ewentualne wstrząsy. Ostateczny kształt kręgosłup przyjmuje około 18. roku życia, dlatego postawa ciała dzieci i młodzież regularnie poddawana jest ocenie podczas bilansów. Jeśli w trakcie rutynowych badań pielęgniarka rozpozna lordozę pogłębioną, dziecko powinno udać się do lekarza specjalisty, czyli w tym przypadku do ortopedy. 

Jeśli osoba dorosła chce sprawdzić, czy wygięcie kręgosłupa na wspomnianych odcinkach jest prawidłowe, może wykonać prosty eksperyment w domu. Wystarczy położyć się na plecach na płaskiej powierzchni i umieścić dłoń pod dolnym odcinkiem kręgosłupa, który znajduje się tuż nad pośladkami. Jeśli nad dłonią nie występuje pusta przestrzeń, wszystko jest w porządku. Jeśli przerwa między dłonią a plecami okazuje się duża, warto skonsultować się ze specjalistą. 

Kiedy należy udać się do lekarza? Niepokojące symptomy

Nadmiernie wygięty kręgosłup daje o sobie znać w dość charakterystyczny sposób. Objawy tej wady postawy widoczne są na pierwszy rzut oka. Należą do nich:

  • wklęsłe plecy,
  • odstające pośladki,
  • wypięty brzuch, który nie ma związku z nadwagą czy otyłością. 

Omawiana przypadłość ma szereg innych bardzo nieprzyjemnych symptomów, do których należą m.in.: ból dolnej części kręgosłupa, dyskomfort związany z długotrwałym siedzeniem lub chodzeniem, problemy z chodzeniem, ból w nadbrzuszu, skurcze mięśni oraz kłopoty z oddawaniem moczu i stolca. Tego typu dolegliwości świadczą o znacznej wadzie postawy. Nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty do momentu, aż pojawi się silny ból. Konsultacja u ortopedy powinna odbyć się już wtedy, gdy wystąpią pierwsze charakterystyczne cechy pogłębionej lordozy w postawie.

Leczenie hiperlordozy – na czym polega i kiedy warto się na nie zdecydować?

Leczenie pogłębionej lordozy powinno zacząć się jak najwcześniej. Jeśli wada postawy zostanie zdiagnozowana u dziecka, istnieje duża szansa, że odpowiednia terapia całkowicie ją zlikwiduje. Do tego potrzebne są gimnastyka korekcyjna oraz wypracowanie prawidłowych nawyków, takich jak zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna. Osoba dorosła, której dotyczy problem, również powinna rozpocząć leczenie bezpośrednio po postawieniu diagnozy. Wskazane mogą okazać się ćwiczenia z fizjoterapeutą lub regularne masaże. Warto zweryfikować swoje codzienne nawyki i wprowadzić konieczne zmiany.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content