Tyran Lewandowskiego. Już dziś premiera w pantomimie

fot. Radio Rodzina

22 kwietnia o 19:00 w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA odbędzie się premiera Tyrana w reżyserii Jakuba Lewandowskiego.

Inspiracja ekspresjonizmem niemieckim, stulecie premiery filmu Nosferatu – symfonia grozy Friedricha Wilhelma Murnaua, a także motyw wampiryzmu i tyranii były dla twórców impulsem do myślenia o tym przedstawieniu. Jakub Lewandowski i Justyna Tomska wzięli na warsztat dobrze im znane zjawisko: tyranię w teatrze.

Chcieliśmy opowiedzieć o reżyserze wysysającym energię i pomysły z aktorów, dramaturgów, oczywiście dającym im coś w zamian: pewien status quo, w którym czują się, być może, niewygodnie, ale bezpiecznie. Staraliśmy się opowiedzieć o tym, jak aktorzy tyranizują siebie nawzajem. Chcieliśmy się zmierzyć z tyranią w każdym jej wymiarze i odpowiedzieć sobie na pytania: czy mogą nas tyranizować nasze własne przekonania na temat tego, jak powinna powstawać wartościowa sztuka? Chcieliśmy dodać też coś o tyranii uczuć, zranień, wspomnień, o tyranii pragnienia nieśmiertelności – mówią Lewandowski i Tomska.

Dodają, że nie mają odpowiedzi, jaki jest na to sposób i jak z tego wyjść. Przeczuwają, że prawdziwy protest może wypłynąć jedynie z przemiany naszej postawy wewnętrznej wobec jakiejkolwiek tyranii. Pewien buddyjski mnich powiedział: ucięcie głowy tyranowi sprawia, że sami się w niego zmieniamy, co brzmi, niestety, rozsądnie.

Posłuchaj rozmowy z twórcami:

Premiera: 22 kwietnia 2022, godz. 19:00

Kolejne pokazy: 23, 24 kwietnia 2022, godz. 19:00

Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA, ul. Księcia Witolda 62

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content