PKWP: piąty transport z Wrocławia; podziękowania od bp. Krywickiego

fot. Radio Rodzina

Z Wrocławia wyjechał piąty transport z pomocą humanitarną zorganizowany przez PKWP. Dotrze do diecezji kijowsko-żytomierskiej. Stowarzyszenie i wspierający je Darczyńcy otrzymali podziękowania od ks. bp. Witalija Krywickiego. „Dziękujemy za ofiarowane nam dary serca. Obiecujemy pamięć w modlitwie” – słyszymy na przesłanym nagraniu.

Od początku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie polska sekcja PKWP silnie wspiera potrzebujących uchodźców. Tym, którzy dotarli do Wrocławia i Krakowa, przekazywane były ubrania i żywność. Wsparcie kierowane jest także za wschodnią granicę. Z Polski wyjeżdżają kolejne transporty z pomocą humanitarną. Przy ich organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie współpracowała m.in. z Fundacją Przyjaciel Misji, a także Fundacją Wolna Ukraina i poseł do PE Beatą Kempą.

Żywność i produkty pierwszej potrzeby zostały przekazane m.in. do Buczy, miejsca okrutnej zbrodni na Ukraińcach. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: https://pkwp.org/newsy/transport_z_pomoca_humanitarna_do_buczy. „Transport, jaki wyjechał przed Wielkanocą, był dedykowany tym, którzy ucierpieli na skutek tej wielkiej tragedii. Chcieliśmy podnieść ich choć odrobinę na duchu. Tym, którzy przeżywają Święta Wielkanocne, chcieliśmy dodać nadziei” – powiedział ks. dr Andrzej Paś, który kieruje pracami Biura PKWP we Wrocławiu.

„Stacja Dialog” stała się miejscem szczególnego wsparcia dla potrzebujących. Tam otrzymywali ciepły posiłek, wsparcie medyczne, w tym także psychologiczne, oraz byli kierowani na nocleg: https://pkwp.org/newsy/pomoc_pkwp_stacja_dialog_pelna_uchodzcow_sieroty_z_ukrainy_otrzymaja_opieke.

Działania podejmowane przez PKWP, których nie byłoby bez hojnych serc Darczyńców, spotkały się z ogromną wdzięcznością ks. bp. Witalija Krywickiego. Przy okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego biskup kijowsko-żytomierski przekazał polskiej sekcji Stowarzyszenia nagranie video. „Dzielę się z każdym radością wielkanocną. Z tymi, którzy przeżywają wojnę, z tymi, co uciekają ze swoich domów” – mówił. Podkreślił, że Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Wrocław pokazują, „co to znaczy dzielić serce z Ukrainą”.

„Serdecznie dziękujemy. Dziękujemy za każdą modlitwę, którą państwo zanoszą za będącą w potrzebie Ukrainę. Dziękujemy za ofiarowane nam dary serca. Obiecujemy pamięć w modlitwie. Łączymy się z każdym, kto jest nam bliski. Niech Bóg wszystkim stokrotnie wynagrodzi” – wskazał ks. bp Witalij Krywicki.

PKWP nie chce, by były to ostatnie akcenty postawione przez Stowarzyszenie wobec dramatu wojny. Stąd piąty już samochód ciężarowy, jaki wyjechał z Wrocławia. Ponownie wesprze mieszkańców diecezji kijowsko-żytomierskiej. „To wyraz solidarności z grekokatolikami na tej ziemi oraz prawosławnymi, którzy swoje Święta Wielkanocne będą obchodzili 24 kwietnia” – zaznaczył ks. dr Andrzej Paś. Wskazał, że Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce, aby czas, w którym świętujemy Zmartwychwstanie Pana, był dla wszystkich Ukraińców doświadczeniem serca, ciepła i dobra.

Piąty transport humanitarny, jaki wyjechał z Wrocławia, nie byłby możliwy bez zaangażowania mieszkańców miasta i Dolnego Śląska. To 30 palet, jakie znalazły się w tirze. „Ten transport to dary, jakie przynosili mieszkańcy. To żywność długoterminowa, środki higieniczne, leki, trochę odzieży oraz chemia” – wyjaśnił dyrektor regionalnego Biura PKWP ks. dr Andrzej Paś. Przypomniał, że po Wielkim Piątku przychodzi poranek Zmartwychwstania. „Chcemy dodać otuchy Ukraińcom, by pamiętali, że nie są sami, że jesteśmy obok, że tak samo żyjemy ich tragedią” – zauważył.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content