Proces Jezusa – historia i teologia wydarzenia

Co tak naprawdę wydarzyło się przed Sanhedrynem? Dlaczego Piłat nie znajdował w Jezusie winy? Dlaczego Syn Boży trafił na krzyż i co przyniosła światu Jego ofiara? Naszym gościem będzie autor publikacji Proces Jezusa. Historia i teologia, ks. prof. Jan Klinkowski.

W Wielki Piątek w kościołach sprawowana jest uroczysta liturgia Męki Pańskiej. Słuchamy podczas niej zapisu ostatnich godzin życia Jezusa, na podstawie Ewangelii wg św. Jana. Wierni adorują Krzyż.

–Proces Jezusa dla imperialnego Rzymu wydawać się mógł zaledwie epizodem. Jednak imperium to legło w gruzach, a „Skazaniec” z Golgoty wpłynął na losy świata. W audycji przeniesiemy się do starożytnej Jerozolimy – mówi ks. prof. Jan Klinkowski.

Akty oskarżenia od początku działalności Jezusa formułowali członkowie Sanhedrynu, czyli najwyższej rady sądowniczej Izraela. Według nich łamał prawo, uzdrawiając w szabat, nawołując do zburzenia świątyni czy w końcu nazywając się Synem Boga.

Za wydarzeniem Męki, śmierci i zmartwychwstania stał szereg zapowiedzi teologicznych, eschatologicznych, starotestamentalnych, które wskazują na ofiarę Syna Bożego, by odkupić ludzkość z grzechu. Jak tłumaczy ks. Jan Klinkowski w momencie, gdy Jezus umiera, świat otrzymuje życie. To realizuje się i dziś podczas każdej Eucharystii.

W Wielkim Piątek jesteśmy wezwani do trwania przed Chrystusem Ukrzyżowanym. Ten dzień nie powinien mieć charakteru wyłącznie smutnego – Mękę Chrystusa rozważamy przecież w kontekście nadchodzących Świąt Zmartwychwstania. Niemniej jednak ten czas ma być dniem wyciszenia i skupienia.

Na rozmowę zapraszamy 15 kwietnia, w godzinach 13:10 – 15:00. Audycja będzie emitowana w paśmie dwugodzinnym.

Ks. Jan Klinkowski – legnicki kapłan, wykładowca, biblista i profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich, wykładowca w seminariach duchownych we Wrocławiu, Legnicy i Świdnicy. Autor kilkunastu książek i kilkudziesięciu artykułów z zakresu teologii. Organizator wypraw naukowych do Egiptu, Izraela, Jordanii, Syrii, Libanu, Turcji Wschodniej czy Iranu.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content