Zabezpiecz się przed komarami i zbuduj budkę dla jerzyków – bezpłatne warsztaty w Odra Centrum

fot. Radio Rodzina

Kwiecień i maj to okres lęgowy jerzyków, a także ostatni moment, aby zabezpieczyć się przed komarami. Te pożyteczne ptaki nie mają sobie równych w walce z owadami – są skuteczniejsze od chemicznych oprysków. Odra Centrum i Mobile Vikings zapraszają na bezpłatne warsztaty z budowania budek dla jerzyków, które odbędą się 24 kwietnia. Dzięki zajęciom we Wrocławiu przybędzie 200 nowych domów dla ptaków. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.

Co roku od maja do września wrocławianie i wrocławianki zmagają się z uciążliwymi komarami. Sprzymierzeńców w tym nierównym boju należy szukać wśród ptaków. Dieta jednego jerzyka może składać się nawet z 20 tysięcy komarów dziennie. Ponadto jerzyki to dobrzy sąsiedzi – w przeciwieństwie do jaskółek, szczególnie dbają o czystość. Ich populacja wzrasta dzięki montowanym w miastach budkom: nie tworzą gniazd lecz osiedlają się w każdej, wystarczająco dużej i bezpiecznej szczelinie, dlatego sprzyja im miejskie, zarówno stare jak i nowe, budownictwo.

Zrób własną budkę i poznaj bliżej jerzyki
Wrocławscy Vikingowie już po raz trzeci zachęcają do wzięcia udziału w popularnej akcji. Tym razem organizują warsztaty, które odbędą się w niedzielę, 24 kwietnia, w Odra Centrum (Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B) – pierwszym wybudowanym na wodzie ośrodku kulturalno-edukacyjnym, realizującym m.in. projekty społeczne i ekologiczne. Podczas dwugodzinnych zajęć w grupach uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się m.in. o zwyczajach i zachowaniach jerzyków oraz wezmą udział w ornitologicznym quizie. Wszystkie osoby, które zgłoszą się na warsztaty, otrzymają niezbędne narzędzia i wspólnie z instruktorem zbudują własną budkę dla jerzyków. – Mile widziana jest każda pełnoletnia osoba, która chce pomóc sobie i swojej społeczności w walce z wakacyjną inwazją komarów – mówi Joanna Męczyńska, koordynatorka projektu ze strony Mobile Vikings. Na wydarzenie obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza.

Wirtualna mapa wrocławskiej populacji jerzyków

Zrobioną przez siebie budkę należy zainstalować przed 10 maja na wysokości co najmniej 6 metrów. Wcześniej warto ją zabezpieczyć przed deszczem, najlepiej ochronną farbą w neutralnym kolorze. Budki gotowe do instalacji można również przynieść do Szkoły Podstawowej nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kaczmarka przy ul. Grochowej, która zaoferowała swoją siedzibę jako ich alternatywne miejsce, spełniające wszelkie warunki. Jerzyki są bardzo towarzyskie, dlatego jeśli to możliwe, warto umieszczać budki obok siebie w jednej linii na ścianach bloków czy wysokich kamienic. Powstała specjalna mapa obrazująca lokalizacje powieszonych budek we Wrocławiu instalowanych od 2020 roku, a ponad dwieście nowych domów dla ptaków powstanie w trakcie tegorocznych warsztatów. Jerzyki lubią wracać pod te same adresy, więc jest szansa, że będą nam towarzyszyć co roku.

Szczegóły akcji dostępne na fan page’u organizatora.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content