Samoloty z PWr zdominowały zawody w USA

Foto: Politechnika Wrocławska

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w dwóch klasach konkursu i czwarte miejsce w  kolejnej – studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego PWr znakomicie spisali się w  przeprowadzonych w weekend międzynarodowych zawodach SAE Aero Design West. W  rywalizacji uczestniczyło 47 zespołów konstruktorów lotniczych z całego świata.  

Do USA studenci Politechniki Wrocławskiej polecieli po dwóch latach przerwy  spowodowanej pandemią. Zespół JetStream z Akademickiego Klubu Lotniczego od lat  należy do czołowych drużyn rywalizujących w konkursach SAE Aero Design, ale po  covidowej przerwie dla większości studentów był to pierwszy start w tak prestiżowych i  wymagających zawodach.  

Nasi studenci zaprezentowali trzy samoloty własnej konstrukcji, z którymi wystartowali  we wszystkich konkursowych klasach – Micro, Regular i Advanced. Każda z nich wiąże się  z innymi, bardzo szczegółowymi wymaganiami, dotyczącymi m.in. wielkości czy wagi  samolotu, a przede wszystkim zadania, jakie ma wykonać.  

W klasie Micro ich samolot wylatywał z krótkiego pasa startowego i musiał udźwignąć jak  największy ładunek i dotrzeć jak najszybciej na odległość 91 stóp. Z kolei w Advanced  maszyna miała przetransportować wodę i części łazika, które następnie trzeba było  zrzucić w określone miejsca. Potem studenci musieli złożyć łazik w całość, by mógł  przewieźć wodę do wyznaczonej lokalizacji. W obu kategoriach reprezentanci PWr nie  mieli sobie równych!  

W ostatniej z klas (Regular), gdzie trzeba było m.in. wznieść się na wysokość 100 stóp z  dużym obciążeniem, wywalczyli czwarte miejsce.  

Oprócz zwycięstw w klasyfikacji generalnej klasy Advanced i Micro w dorobku naszych  studentów znalazły się jeszcze cztery pierwsze miejsca, jedno drugie i trzecia lokata w  konkurencjach składowych.  

SAE Aero Design to seria zawodów dla młodych konstruktorów lotniczych. Organizuje je  każdego roku w trzech edycjach – West, East i Brazil – stowarzyszenie SAE International.  Konkursowi patronują giganci z branży lotniczej, m.in. Lockheed Martin, Siemens czy  Solidworks.  

Pełne wyniki oraz więcej informacji na https://wroclaw.tech/medale-akl-2022.  

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content