Jajo sokoła w gnieździe na kominie HM Głogów II

mat. prasowe

 W gnieździe na kominie HM Głogów II pojawiło się pierwsze w tym roku jajo sokoła. Po złożeniu przez samicę ostatniego jaja rozpocznie się 32 dniowy okres ich inkubacji. Pisklęta powinny wykluć się na początku maja. Rodzicami są Bohun i Szira.

Sokoły to ptaki monogamiczne. Swojego terytorium bronią cały rok, młode opuszczają gniazdo na przełomie lipca i sierpnia. Podejmują wędrówkę szukając partnera i dogodnego miejsca na założenie gniazda.

Przypomnijmy, że  w 2008 roku w Hucie Miedzi Głogów stwierdzono nieudaną próbę gniazdowania sokoła wędrownego. Aby umożliwić sokołom bezpieczne wyprowadzanie lęgu podjęto decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na jednym z kominów huty. Jesienią 2008 roku na kominie Huty Miedzi Głogów II tzw. „koniczynce” została zamontowana platforma lęgowa. Rok później, w marcu w zamontowanym gnieździe pojawiły się 3 jaja. Pisklęta zostały zaobrączkowane w połowie maja, a w sierpniu opuściły rodzinne strony. 

Od chwili montażu platformy lęgowej w Hucie Miedzi Głogów II wykluło się 40 sokołów, z czego 39 zostało zaobrączkowanych.

Zapraszamy do obserwacji sokołów w HMG na stronie https://peregrinus.pl/pl/glogow

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content