Zieloni chcą ulicy Madeleine Albright. Przewodniczący RM: To obecnie niemożliwe

fot. Radio Rodzina

Działaczki partii Zieloni oraz Dolnośląskiego Kongresu Kobiet chcą zmiany nazwy ulicy Jana Kapistrana, która mieści się za Muzeum Architektury i nieopodal Panoramy Racławickiej. Proponują, by nosiła ona imię amerykańskiej Sekretarz Stanu Madeleine Albright.

Aktywistki chcą upamiętnić pierwszą kobietę na stanowisku amerykańskiej sekretarz stanu, by podkreślić jej działania na arenie międzynarodowej. Stąd petycja do wrocławskiego ratusza – tłumaczą Aneta Dukszto z wrocławskiego koła Zielonych oraz Magdalena Rozwadowska.

Poseł Małgorzata Tracz dodaje, iż nazwy ulic i skwerów powinny nosić imiona zasłużonych postaci. Do takich nie zalicza Jana Kapistrana, wskazując na jego antysemityzm.

Petycja o zmianę nazwy była już głosowana w 2021 roku. Wówczas rajcowie zdecydowali (29 głosów), że nazwa ulicy na Starym Mieście pozostanie.

-Propozycja patronatu Madeleine Albright jest obecnie wykluczona – tłumaczy przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, Sergiusz Kmiecik.

Madeleine Albright, a właściwie urodzona w Czechach Marie Jana Korbelová, zapisała się w pamięci Polaków, gdy podpisywała w 1999 r. akces Polski, Czech i Węgier do NATO. Zmarła kilkanaście dni temu w Waszyngtonie, w wieku 85 lat.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content