Koleje Dolnośląskie przedłużają ofertę dla uchodźców

fot. Radio Rodzina

                               

Tuż po wybuchu wojny w Ukrainie Koleje Dolnośląskie zapewniły obywatelom tego kraju bezpłatną możliwość przejazdów swoimi pociągami. Do tej pory przewoźnik wydał 100 tys. tzw. biletów zerowych. Oferta zostaje przedłużona o kolejny miesiąc, zmieniają się jednak zasady.

Pierwotnie oferta miała obowiązywać do końca marca, jednak przewoźnik, z uwagi na swoje zaangażowanie w projekty humanitarne dla Ukrainy, zdecydował się na przedłużenie jej o kolejny miesiąc.

Z naszej oferty korzysta duża liczba obywateli Ukrainy, w szczególności kobiety z dziećmi oraz osoby starsze, które przybyły na Dolny Śląsk w pierwszych tygodniach wojny. Ma to swoje odzwierciedlenie w liczbach: od momentu wprowadzenia biletów „zerowych” do końca marca wydaliśmy ich już 100 tysięcy – podkreśla Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich

Oferta przewoźnika będzie obowiązywać do 30 kwietnia. Z bezpłatnych przejazdów będą mogły skorzystać kobiety, dzieci i młodzież do lat 18, seniorzy powyżej 60. roku życia oraz osoby niepełnosprawne, legitymujące się odpowiednim dokumentem. Podczas przejazdu pasażerowie muszą okazać drużynie konduktorskiej ukraiński paszport lub dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość, w którym oznaczono status cudzoziemca, jako osoby, która przekroczyła granice po 24 lutego br.

Połączenia specjalne do Niemiec

Cztery specjalne pociągi humanitarne uruchomione przez Koleje Dolnośląskie w marcu do tej pory pomogły przedostać się na Dolny Śląsk niemal 2 tysiącom uchodźców z Ukrainy. Część osób przybywających do Wrocławia kontynuuje podróż w stronę zachodniej granicy Polski. Koleje Dolnośląskie w porozumieniu z niemieckim przewoźnikiem DB Regio uruchomiły połączenia specjalne do Berlina, w ramach funkcjonującego dotychczas „Pociągu do kultury”. Od 5 marca pociągi relacji Wrocław – Berlin kursowały 34 razy, niejednokrotnie zabierając na pokład maksymalną liczbę pasażerów.

W sumie KD uruchomiły do tej pory 37 pociągów humanitarnych. Obecnie pociągi specjalne dla uchodźców do niemieckiego Cottbus kursują ze stacji Wrocław Główny do 6 kwietnia włącznie. Łącznie przewiozły już 5,5 tys. osób.

To niejedyna płaszczyzna naszych działań pomocowych organizujemy też pomoc rzeczową oraz tworzymy miejsca pracy dla uchodźców. Do tej pory już zatrudniliśmy dziesięciu nowych ukraińskich pracowników – podkreśla rzecznik Kolei Dolnośląskich.

Konwój z żywnością

Po konsultacji z Konsulem Generalnym Ukrainy Koleje Dolnośląskie zorganizowały pomoc rzeczową dla Ukraińców, którzy nadal pozostają na terenie okupowanego kraju. Do potrzebujących, m.in. osób przebywających w Kijowie, trafiły produkty spożywcze o łącznej wartości niemal 100 tys. zł.

Łącznie wysłaliśmy do Ukrainy dwadzieścia cztery palety z produktami najpilniejszych potrzeb. Trafiły do mieszkańców Kijowa oraz do żołnierzy broniących ukraińskiej stolicy – dodaje Rodak.

To nie pierwsza pomoc rzeczowa, w którą zaangażowały się Koleje Dolnośląskie. Na początku marca pracownicy spółki z własnej inicjatywy przeprowadzili zbiórkę darów dla Ukrainy. Po tygodniu trwania akcji zebrano produkty ilościowo odpowiadające pojemności trzech busów dostawczych.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content