Jeszcze w tym roku skorzystamy z Dolnośląskiego Centrum Sportu

fot. Radio Rodzina

Zajrzeliśmy na Polanę Jakuszycką, gdzie jeszcze w tym roku ma zostać otwarta największa, sportowa inwestycja w regionie – Dolnośląskie Centrum Sportu. Obiekt, który jest gotowy w ponad 90 proc. ma stać się najnowocześniejszym ośrodkiem narciarstwa biegowego i biathlonu w Europie.

Dla Kowalskiego i dolnośląskiego olimpijczyka

Mariusz Gawlik, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Sportu przedstawia obiekt w liczbach.

Inwestycja podzielona jest na dwie części – dodaje dyrektor.

Inwestycję realizuje spółka samorządu województwa – Dolnośląskie Centrum Innowacji i Nauki. Mekka dla biegaczy narciarskich ma być dostępna dla wszystkich, jednakże marzeniem Macieja Klóski – prezesa Dolnośląskiego Centrum Innowacji i Nauki jest, by obiekt stał się stolicą polskiego narciarstwa i wychowywał przyszłych olimpijczyków.

Budowa Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu spowoduje, że ponownie będzie można gościć w Jakuszycach międzynarodowe imprezy rangi mistrzowskiej, powstanie także profesjonalna baza treningowa dla sportów zimowych i letnich, a obiekt będzie obsługiwał całoroczne, amatorskie aktywności sportowe i turystyczne w rejonie Polany.

Zimą na narty, latem na nartorolki czy rowery

-To najnowocześniejszy kompleks w tej części Europy – zaznacza Łukasz Apołenis– wiceprezes Dolnośląskiego Centrum Innowacji i Nauki.

Z Dolnośląskiego Centrum Sportu będzie można korzystać latem i zimą.

Wiceprezes pokazał nam m. in. basen, który będzie służył zawodnikom do treningów.

W Dolnośląskim Centrum Sportowym trenujący będą mogli skorzystać m. in. z komory hipoksyjnej.

W głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe – zaznacza Mariusz Gawlik.

Sportowy kompleks będzie dysponował własną „fabryką śniegu”. W ciągu miesiąca ma być produkowane nawet 70 tys. metrów sześciennych opadu przeznaczonego dla 3 tys. metrów tras biegowych. W budynku zaplanowano także interaktywne muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. Dodatkowo będzie można wypożyczyć sprzęt narciarski, rolki, rowery. Pod stadionem zimowym powstanie podziemny parking oraz tunele dla zawodników i trenerów, łączące szatnie i część treningową ze strefą startu i strzelnicą. Otwarcie sportowego kompleksu planowane jest do końca 2022 roku.

Inwestycja za ok. 200 mln złotych

Decyzję o wybudowaniu obiektu podjął Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Inwestycja będzie realizowana ze środków województwa oraz zostanie dofinansowana z budżetu państwa. Koszt inwestycji to ok. 200 mln złotych. Początkowo miała być niemal o połowę tańsza.

Mówi Andrzej Kredkowski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Jednym z założeń inwestycji jest przyciągnięcie turystów z zagranicy – zaznacza wiceprzewodniczący.

Inwestycja zagwarantuje ok. 100 nowych miejsc pracy – mówi prezes Maciej Klóska.

Na miłośników sportów będą czekały m.in. trasy biegowe i biathlonowe, boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia, górka saneczkowa oraz rowerowa dla dzieci i młodzieży.

Pociągiem KD na Polanę Jakuszycką

Ze stolicy regionu do Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej można dostać się m.in. Kolejami Dolnośląskimi w ok. 3 godziny.

Mówi Bartłomiej Rodak – rzecznik Kolei Dolnośląskich.

– Chcielibyśmy w sezonie zimowym móc dowieźć pasażerów z Wrocławia na Polanę Jakuszycką, jednak zależy to od kilku czynników – tłumaczy rzecznik KD.

Maciej Klóska – prezes Dolnośląskiego Centrum Innowacji i Nauki zaznacza, że obiekt stawia na samorządowego przewoźnika.

Wiceprzewodniczący Andrzej Kredkowski dodaje, że na Polanie Jakuszyckiej będzie możliwość przesiadki pociągiem w inne części Europy, np. do Czech.

Pierwszy pociąg KD z Wrocławia do Szklarskiej Poręby Górnej kursuje o godz. 4:57 a ostatni o 17:40.

O Dolnośląskim Centrum Sportowym na Polanie Jakuszyckiej będziemy rozmawiać w audycji „Poranny Gość. Maciej Klóska – prezes Dolnośląskiego Centrum Innowacji i Nauki opowie o inwestycji – 4 kwietnia o godz. 8.10.

ZAPRASZAMY!

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content