Premiera i spotkanie autorskie wokół książki „Grajcie tak, aby wygrać. Czesław Hernas (1928–2003)”

Fot. mat. pras.

Wydawnictwo Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” oddaje w ręce czytelników kolejny tom z serii „Dolnośląska Solidarność”, której celem jest dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy na temat postaci związanych z regionalną opozycją antykomunistyczną. Bohaterem tej części cyklu jest postać budząca podziw nie tylko ze względu na swą kartę opozycyjną czy niezwykły dorobek naukowy, ale również z uwagi na kulturotwórczy – jak określa to autor publikacji – wymiar działalności podejmowanej przez profesora Czesława Hernasa.

Rafał Bubnicki kreśli szeroko zakrojony obraz życia profesora Czesława Hernasa, przedstawiając je na tle czasów, w których żył, problemów z jakimi się mierzył, wyzwań, którym usiłował sprostać. Z tej narracji wyłania się nie tylko sylwetka wyjątkowego badacza, ale także opowieść o wrocławskim środowisku inteligenckim.

Centrum Historii Zajezdnia oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na premierę książki „Grajcie tak, aby wygrać. Czesław Hernas (1928–2003)”, połączoną ze spotkaniem autorskim. Rozmowę z Rafałem Bubnickim poprowadzi Andrzej Baworowski.

Wydarzenie odbędzie się w 31 marca o godzinie 18:00 w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (Plac Nankiera 15b), w sali im. Władysława Nehringa.

Czesław Hernas (1928–2003)
Historyk literatury, folklorysta. Autor książek przełomowych dla badań polskiej kultury „W kalinowym lesie” i „Barok”, redaktor „Literatury polskiej. Przewodnika encyklopedycznego”, redaktor periodyków: „Literatura Ludowa”. „Teksty”, i „Wrocławskie Studia Wschodnie”. W latach 1971–1985 dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, odwołany ze stanowiska z powodu zaangażowania w działalność opozycji demokratycznej. Nauczyciel akademicki wspierający Studencki Komitet Solidarności w latach 70. XX wieku, członek Wrocławskiego Komitetu Obywatelskiego w latach 1989–1990.

Rafał Bubnicki
Historyk literatury, dziennikarz, producent filmowy. W latach 1990–2006 pracował w „Rzeczpospolitej” i Radio Wolna Europa. Autor i współautor kilkunastu książek i albumów m.in. redaktor (wspólnie z Andrzejem Dębskim) „Stanisław Lenartowicz. Twórca osobny” i „Sylwester Chęciński”. Kierując Dolnośląskim Funduszem Filmowym (2008 – 2018), był koproducentem 59 filmów m.in. „Pokot” Agnieszki Holand, „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego i „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content