Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

mat. prasowe

Wczesne objawy ciąży są często mylnie interpretowane przez kobiety, w których ciele rozwija się nowe życie. Część z nich może być odbierana jako zatrucie pokarmowe, przeziębienie lub miesiączka, która wystąpiła w innym terminie niż zazwyczaj. Sprawdź, jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży oraz kiedy udać się po test ciążowy oraz do lekarza. 

  1. Pierwsze objawy ciąży – od razu po zapłodnieniu
  2. Objawy w pierwszych tygodniach ciąży 
  3. Jak rozpoznać ciążę? Kiedy jesteś pewna? 

Pierwsze objawy ciąży – od razu po zapłodnieniu 

Objawy ciąży mogą pojawić się już w kilka dni po tym, gdy dojdzie do zapłodnienia. W całym okresie cyklu mentruacyjnego istnieje jedynie niewielkie okno czasowe, kiedy może dojść do zapłodnienia. Jest to dzień, w którym uwalana jest komórka jajowa z jajnika kobiety. Jednak ze względu na kilka czynników, dni płodne trwają do 3 dni przed oraz do 3 dni po spodziewanej owulacji. Jakie są to czynniki?

  • Komórka jajowa uwolniona z jajnika, bez zapłodnienia jest w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety kilkanaście godzin. Jest to więc czas, kiedy musi zostać ona zapłodniona przez plemnik, który znajdzie się na jej drodze;
  • Plemnik w drogach rodnych kobiety może przeżyć do 72 godzin. Oznacza to, że jeżeli do stosunku, który może skończyć się zapłodnieniem doszło około trzech dni przed planowaną owulacją, istnieje duża szansa, że kobieta będzie spodziewać się dziecka; 
  • Z licznych powodów, między innymi stresu, zmiany ilości snu czy infekcji planowana owulacja może zostać przesunięta w czasie. Okres ten zazwyczaj wynosi do trzech dni. Dlatego do zapłodnienia może również dojść w chwili, kiedy kobieta jest przekonana, że stosunek powinien być bezpieczny. 

Komórka jajowa, która została zapłodniona przez plemnik przemieszcza się w kierunku macicy, a tam zagnieżdża się w jej ściance. Ten etap kobieta może odczuwać jako ból w podbrzuszu. Pojawia się on zwykle w okolicach piątego dnia od stosunku. Może być mylnie interpretowany jako miesiączka, szczególnie, że wraz z nim może pojawić się delikatne krwawienie z dróg rodnych, które jest zupełnie normalne. Jest to naturalna reakcja organizmu kobiety na zagnieżdżenie się zarodka w ściance macicy. 

Objawy w pierwszych tygodniach ciąży 

Można rozpoznać ciążę jeszcze przed momentem, kiedy brak miesiączki lub inne, standardowe oznaki ciąży dadzą o sobie znać. Prawdopodobne objawy ciąży to między innymi zmiana smaków oraz zapachów kobiety ciężarnej. Jeżeli nagle, pomimo wcześniejszych upodobań, kawa lub ulubione danie przestają Ci smakować, może to oznaczać, że właśnie obserwujesz u siebie pierwsze oznaki ciąży. Jeżeli prowadzisz skrupulatnie dzienniczek, jesteś w stanie zauważyć pewne objawy ciąży niemalże od razu w momencie, kiedy się pojawiają. W drugim tygodniu ciąży możesz zauważyć już lekkie zawroty głowy lub większe zmęczenie niż dotychczas. Może nawet dojść do sytuacji, kiedy przypuszczalne objawy ciąży podobne są do objawów przeziębienia lub grypy. Nie musi to być wcale jeszcze częste oddawanie moczu, a standardowa reakcja organizmu, podobna do tych, jakie pojawiają się jeżeli w ciele rozwija się patogen chorobotwórczy. Organizm dopiero uczy się w jaki sposób powinien działać w czasie ciąży. 

Jak rozpoznać ciążę? Kiedy jesteś pewna?

Pierwszy niemalże pewny objaw ciąży to zanik miesiączki. Jeżeli w organizmie przyszłej matki rozwija się zarodek, nie pojawi się miesiączka, ponieważ jest to jeden z naturalnych procesów. Dlatego w większości artykułów na temat jak rozpoznać ciążę kwestia zaniku miesiączki jest podawana jako jeden z najbardziej pewnych symptomów. Jeżeli chcesz zyskać pewność oraz zyskać stwierdzenie obecności płodu, powinnaś udać się do apteki około pierwszego dnia po terminie, kiedy miała pojawić się miesiączka. Wówczas test ciążowy będzie najbardziej zbliżony do rzeczywistości. Jednak ostateczne potwierdzenie ciąży następują dopiero po badaniu USG, podczas którego następuje pewne rozpoznanie ciąży przez lekarza ginekologa. 

Do wczesnych objawów ciąży, pojawiających się w kolejnych tygodniach jej trwania należą między innymi nudności, wymioty i brak możliwości skupienia się. Jest to spowodowane niesamowicie drastycznymi oraz dużymi zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele kobiety. Organizm jest zmuszony, aby odpowiednio sobie z nimi działać i próbuje zapewnić bezpieczeństwo kobiecie. Najgorsze objawy, to znaczy nudności i wymioty powinny skończyć się po pierwszym trymestrze ciąży. Jednak do samego rozwiązania utrzymuje się zmieniony smak i zapach u kobiety. Może to być dla Ciebie dość drastyczna i zaskakująca zmiana, kiedy nagle okaże się, że Twoje ulubione perfumy przestały Ci się podobać. Natomiast w kwestii jedzenia możesz sięgać po przekąski, które nigdy wcześniej nie były dla Ciebie atrakcyjne. 

Pamiętaj jednak, aby po wykonaniu testu ciążowego zapisać się do lekarza ginekologa. Nawet najbardziej typowe objawy ciąży mogą okazać się mylne. Należy również ustalić, czy ciąża rozpoczęła się prawidłowo oraz czy zagnieżdżenie nie nastąpiło poza macicą. 

Źródła:

https://apteka.superpharm.pl/poradnik/pierwsze-objawy-ciazy-sprawdz-jak-rozpoznac-ciaze

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content