Bajka terapeutyczna dla ukraińskich uchodźców od wrocławskich naukowców

fot. Radio Rodzina

„Ola, Borys i nowi przyjaciele” – bajka, która oswaja dzieci z Ukrainy z nową rzeczywistością, powstała dzięki inicjatywie dr hab. Justyny Ziółkowskiej, prof. Uniwersytetu SWPS oraz prof. Dariusza Galasińskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego. Z ich inspiracji 20 specjalistów różnych dyscyplin stworzyło opowieść, która, podobnie jak tradycyjne bajki, ma oswajać dzieci z trudnymi doświadczeniami i przygotowywać na nieznane.

Bajka opowiada historię Oli i Borysa, którzy przyjeżdżają do obcego kraju i stopniowo oswajają się z nowym miejscem.

– Ta bajka ma dwa cele. Po pierwsze chcemy przyjeżdżającym do nas dzieciom dać prezent. To znak, że są u nas mile widziane. – mówi prof. Dariusz Galasiński, pomysłodawca projektu – Po drugie bajka ma pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości, pokazać, że nie jest ona tak straszna, jak im się wydaje.

Profesor zwrócił się także z prośbą o materialną pomoc. – Każdemu ukraińskiemu dziecku, przybywającemu do nas, chcielibyśmy dać tę książeczkę do ręki jako prezent – mówi prof. Galasiński  – Dlatego zwracam się do wszystkich, którzy mogliby współfinansować nasz projekt. Pieniędzy na druk potrzebujemy teraz. Nie w lipcu, nie na jesień, ale teraz. Ten, kto ratuje życie, ratuje cały świat, mamy wiele światów do uratowania.

Bajka „Ola, Borys i nowi przyjaciele” powstała z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które były zmuszone opuścić Ukrainę w związku z wybuchem wojny. Bohaterowie bajki, Ola i Borys, trafiają do Polski i choć początkowo nie czują się pewnie, to osoby i sytuacje, które spotykają powodują, że z biegiem czasu zaczynają czuć się bezpieczniej i zachowywać coraz śmielej.

Bajka powstała z potrzeby serca i w odruchu solidarności z obywatelami Ukrainy. Wystarczyły dwa dni, by zebrać zespół 20 osób, które pro bono natychmiast przystąpiły do pracy. Oprócz pomysłodawców w jego skład weszli studenci Uniwersytetu SWPS, a także:

Graficzka: Rebecca Scambler

Ilustratorka: Paula Metcalf

Tłumaczki: Olga Barabasz-Rewak (UA) i Natalya Didenko (RUS)

Konsultant językowy: Tomasz Piekot.

Proces nadzorowała od strony klinicznej Karolina Matczak

Konsultowały go: Marta Głowacka, Adela Barabasz, Tomasz Grzyb

Od początku w prace byli zaangażowani Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski oraz Dziekan Wydziału Psychologii we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS, dr hab. Tomasz Grzyb.

Wydana książeczka ma być prezentem dla przyjeżdżających dzieci. Jest za darmo, można ją pobrać ze stron Centrum Interdyscyplinarnych Badań na Zdrowiem i Chorobą UWr, stron Uniwersytetu SWPS oraz Wydawnictwa UWr. Jej twórcy szukają finansowania na druk publikacji.

Książkę w języku ukraińskim i rosyjskim można pobrać tu: https://cirhi.uwr.edu.pl/pl/bajka-ola-borys-i-nowi-przyjaciele/

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content