Sztuka znaleziona na śmietnikach. Wystawa w Czasoprzestrzeni

mat.pras.

Halę zajezdni Dąbie na Biskupinie wypełnia sztuka. W piątek 05.06 otwiera się wystawa, której eksponaty opowiadają historię dawnego Wrocławia i jego mieszkańców.

W śmietnikach, kontenerach, na złomowiskach czy skupach makulatury. To tam poszukiwacze przedmiotów i kolekcjonerzy przez lata znajdowali cenne eksponaty. Wśród nich m.in. linoryty i grafiki wrocławskich plastyków, ekslibrysy, rzeźby, instrumenty, listy powstańca styczniowego czy negatywy zdjęć dokumentalisty z czasów Bieruta.

Ocalone zbiory to przede wszystkim pamiątki należące kiedyś do mieszkańców poniemieckich willi na Wielkiej Wyspie.

Mamy ponad 500 eksponatów. Chcemy pokazać je wrocławianom i zawalczyć o ich lepszą ochronę. Pamiątki od ponad 20 lat ratuje Wojciech Wołoszyński – mówi kurator Mariusz Krajewski.

Na szczególną uwagę zasługują pamiątki po Józefie Radomskim, który był dokumentalistą powojennego Wrocławia. To on relacjonował np. wizytę kardynała Wyszyńskiego czy budowę Politechniki Wrocławskiej na Placu Grunwaldzkim – tłumaczy kurator.

Przedmioty o wartości historycznej trafiają na śmieci, bo nowi właściciele mieszkań często nie wiedzą, gdzie mogliby oddać pamiątki.

Autorami wystawy są: Wojciech Wołoszyński, Mariusz Krajewski i Mieczysław Michalak. Otwarcie Znalezione-Ocalone już w dziś (05.06.) o 18:00 w budynku dawnej Zajezdni Dąbie, obecnie Czasoprzestrzeń we Wrocławiu. W każdy weekend oprowadzanie kuratorskie. Wstęp wolny.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

cz.1.

cz.2

cz.3

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content