Site icon Radio Rodzina

Ustawa o nadaniu kierowcom i motorniczym statusu funkcjonariusza publicznego czeka na podpis Prezydenta

fot. TK/Radio Rodzina

W wyniku narastającej skali agresji wobec pracowników komunikacji miejskiej, przedstawiciele MPK Wrocław, MZK Jelenia Góra i MZK w Bielsku-Białej wystąpili do Ministerstwa Sprawiedliwości o nadanie kierującym statusu funkcjonariusza publicznego. Ustawa została uchwalona i trafiła na biurko Prezydenta.

– Asumptem do działania był atak na kierowcę autobusu w Jeleniej Górze. – mówi Witold Woźny, prezes MPK Wrocław, tłumacząc przyczynę podjęcia działań przez przewoźników miejskich.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/05/1-Witold-Wozny-O-pomysle.mp3

Zapytaliśmy prezesa MPK we Wrocławiu jak funkcjonowały dotychczasowe przepisy i co zmieni się po podpisie ustawy przez Prezydenta.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/05/2-Witold-Wozny-co-sie-zmieni.mp3

Sejm niemal jednogłośnie uchwalił nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (443 głosy za i jedynie 4 przeciw), a następnie dokument bez poprawek przyjął Senat. Choć obecnie zakłada on objęcie ochroną kierowców, motorniczych i maszynistów, przewoźnicy zapowiadają dalsze starania o rozszerzenie jej na kontrolerów biletów, zaznacza Huberta Maślanka – prezes MZK Bielsko-Biała.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/05/3-Hubert-Maslank-MZK-Bielsko.mp3

Zapytaliśmy Krzysztofa Piaskowskiego, instruktora i motorniczego w MPK Wrocław, który został zaatakowany przez pasażera tramwaju, jaki wpływ na pracę kierujących będą miały wprowadzone zmiany

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/05/4-Krzysztof-Piaskowski-motorniczy.mp3

Wg. danych przedsiębiorstwa, od początku tego roku we Wrocławiu doszło już do 14 agresji słownej i fizycznej wobec pracowników miejskiego przewoźnika. Status funkcjonariusza publicznego mają w Polsce m.in. posłowie, senatorowie, sędziowie i prokuratorzy oraz pracownicy administracji rządowej. Z ochrony takiej korzystają także ratownicy medyczni. Po przegłosowaniu przez Sejm nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym została ona przyjęta bez poprawek przez Senat. Ostatnią formalnością, która zdecyduje o wprowadzeniu jej w życie, jest podpis Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Exit mobile version