Site icon Radio Rodzina

Święto Lnu i Magia Ogrodów 18-19 lipca w Pałacu Łomnica

fot. Patrycja Jenczmionka

Regionalne przysmaki, inspirujące warsztaty dawnych rzemiosł dla dzieci i dorosłych oraz barwny jarmark pełen wyrobów lnianych i rękodzieła artystycznego – to wszystko czeka na uczestników w najbliższy weekend na terenach Pałacu w Łomnicy.

Przez dwa dni, w godzinach 11:00–17:00, folwark i park Pałacu Łomnica zamienią się w miejsce pełne magii – stworzone dla wszystkich, którzy cenią piękno dawnych rzemiosł, żywe tradycje oraz urok lekkiego, sielskiego wiejskiego życia. Na terenie folwarku i parku będzie można podziwiać pokazy tradycyjnych technik rzemieślniczych, a wielu z nich spróbować również własnoręcznie.

Obiekt zawdzięcza swoje dawne bogactwo handlowi lnem. Mówi się, że posiadłość została wręcz „zbudowana na lnie”. o tradycjach mówi Elisabeth von Küster, kustosz tego miejsca.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2026/07/01_lomnica-1.mp3

Do Pałacu w Łomnicy można dojechać Kolejami Dolnośląskimi.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2026/07/02_lomnica-1.mp3

Len nazywano dawniej „śląskim złotem”. Był on podstawą potęgi gospodarczej całego regionu, a towary z Dolnego Śląska trafiały na rynki całego świata.
Obecnie w odrestaurowanym, XVIII-wiecznym Spichlerzu mieści się Lniany Dom Towarowy. Można w nim kupić wysokiej jakości lniane ubrania i tekstylia domowe.

W tym roku organizatorzy zapraszają do nowej strefy „Magia Ogrodów”, która powstanie na malowniczych łąkach romantycznego parku nad Bobrem. To wyjątkowa przestrzeń poświęcona pięknu ogrodów i natury. Czekają na Państwa prezentacje ogrodów i pałaców Kotliny Jeleniogórskiej, spotkania poświęcone sztuce ogrodowej, zielarstwu i życiu w harmonii z naturą, a także przytulne strefy relaksu i wypoczynku dla całych rodzin.


Program wydarzenia:

Sobota | 18 lipca
11:00–17:00 – Muzyka na żywo – letnie dźwięki swing-jazz | Sommer Swing Band |Folwark
11:00–13:00 – Warsztaty kulinarne „Len i zioła w kuchni” | Natasza Sallmann | Kuchnia Ziemiańska
13:00–14:00 – Qigong dla dorosłych | Beata Hansli | Park
15:00–16:00 – „Twarz bez skalpela” – teoria i praktyka zachowania młodego wyglądu | Beata Hansli | Dom Modlitwy
15:00–17:00 – Przejażdżki konne dla dzieci | Folwark

Niedziela | 19 lipca
11:00–17:00 – Muzyka na żywo – letnie dźwięki swing-jazz | Sommer Swing Band | Folwark
12:00–13:00 – Joga na trawie (zabierz swoją matę lub koc) | Ewelina Bartkowska| Park
13:00–13:45 – Qigong dla dzieci | Beata Hansli | Park
14:00–15:00 – Taniec w kręgu | Beata Hansli | Park
15:00–17:00 – Przejażdżki konne dla dzieci | Folwark

Przez oba dni w strefie Magii Ogrodów oraz na folwarku:
– warsztaty lniarskie „Od posiania do utkania”
– warsztaty wyplatania wikliny
– tłoczenie oleju lnianego
– kręcenie świec z wosku
– warsztaty pszczelarskie i szklany ul – opowieści o życiu pszczół
– warsztaty gliniarskie – medaliony z gliny i ziół
– warsztaty z neurografiki

Termin: 18–19 lipca 2026 |  11:00–17:00
Wstęp wolny | Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, z wyjątkiem przejażdżek konnych.

inf. wł./mat. prasowe

Exit mobile version