Site icon Radio Rodzina

18 maja – Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jaka jest rola muzeów w XXI wieku?

fot. Judyta Eksner

Międzynarodowy Dzień Muzeów przypada 18 maja. Z tej okazji odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. – Muzealnicy jako pracusie lubią sobie dokładać pracy. Tak powstała Noc Muzeów – śmieje się Marta Derejczyk, kierowniczka Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. W Międzynarodowym Dniu Muzeów placówka przypomina o swojej misji ochrony dziedzictwa Dolnego Śląska i zaprasza na nowe wystawy.

Jak podkreśla Marta Derejczyk, Dzień Muzealnika dla wielu osób przechodzi niezauważony. Paradoksalnie właśnie wtedy pracownicy muzeów mają najwięcej pracy, głównie za sprawą organizowanej w maju Nocy Muzeów.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2026/05/na-strone_1_swietowanie-w-pracy.mp3

Międzynarodowy Dzień Muzeów i Muzealników jest świętem, które ma m.in. przypominać o celu istnienia tych instytucji. Marta Derejczyk podkreśla, że w przypadku Muzeum Etnograficznego, główną rolą placówki jest nie tylko ochrona zbiorów, ale też budowanie opowieści o współczesnym Dolnym Śląsku i jego mieszkańcach.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2026/05/na-strone_2_rola-ME.mp3

Muzeum zachęca odwiedzających do spokojnego i uważnego poznawania ekspozycji. Jak mówi Marta Derejczyk, wystawy można obejrzeć szybko, ale pełne doświadczenie wymaga czasu i otwartości.

Obecnie placówka zaprasza na nową wystawę czasową „Ala Savashevich. Twoje ciało to pole pracy”, w której współczesna sztuka została zestawiona ze zbiorami etnograficznymi muzeum. Niezmiennie dostępna pozostaje również wystawa stała poświęcona historii i tożsamości regionu.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2026/05/na-strone_3_nowa-wystawa.mp3

Międzynarodowy Dzień Muzeów został ustanowiony w 1977 roku.

Posłuchaj rozmowy Judyty Eksner!

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2026/05/marta-derejczyk-dzien-muzeow.mp3
Exit mobile version