Na 12 przejściach granicznych na dolnośląskim odcinku granicy polsko-niemieckiej rozpoczęły się czasowe kontrole. W Jędrzychowicach (A4), Zgorzelcu i Sieniawce utworzono stałe posterunki Straży Granicznej. Kontrole mają charakter selektywny – pojazdy są wcześniej typowane. Działania są wymierzone w nielegalną migrację i prowadzone w sposób możliwie najmniej uciążliwy dla mieszkańców oraz polskich firm.
– Kontrole prowadzone są selektywnie, by nie zakłócać prawa do swobodnego przemieszczania się osób uprawnionych – mówi Anna Żabska, wojewoda dolnośląska.
– Pierwsze godziny przebiegały spokojnie, nie odnotowano żadnych incydentów ani niepokojących sygnałów – mówi major Małgorzata Dolot z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.
W ciągu pierwszych kilku godzin działań na terenie województwa dolnośląskiego skontrolowano około 100 osób – dodaje mjr Małgorzata Dolot.
Od teraz każda osoba wjeżdżająca na terytorium Polski musi liczyć się z możliwością poddania się kontroli granicznej
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad monitoruje sytuację na drogach dojazdowych.
– Będziemy dbali o bezpieczeństwo w sposób prewencyjny, kontrolując sytuację w rejonie granicy oraz zatrzymując osoby podejrzane – informuje Dolnośląska Policja.
Apel do podróżnych – w przypadku kontroli:
• przygotuj dokumenty przed dojazdem do punktu kontroli,
• uchyl szybę – to ułatwi i przyspieszy kontrolę,
• zatankuj auto, zabierz wodę i prowiant – szczególnie na dłuższą trasę,
• stosuj się do poleceń służb i oznakowania – możliwe są objazdy,
• w przypadku zatoru na drodze twórz korytarz życia,
• włącz funkcję TA w radiu samochodowym – by otrzymywać komunikaty drogowe,
• zainstaluj aplikację Regionalny System Ostrzegania (RSO) – aby być na bieżąco z informacjami.
Wojewoda apeluje również, aby śledzić komunikaty, zachować cierpliwość oraz zaopatrzyć się w wodę i jedzenie, a także zatankować pojazd. Warto także korzystać z miejsc, gdzie są mniejsze zatory.
ZOBACZ TAKŻE:
