Site icon Radio Rodzina

78 lat po upadku Festung Breslau

fot. K. Phillips/Pixabay

Po 80 dniach krwawych walk, 4 dni po kapitulacji Berlina, 6 maja 1945 r. sowieci zdobyli Twierdzę Breslau. Bitwa, która doprowadziła większość zabudowy miasta do ruiny, kosztowała życie około 80 tysięcy cywilów.

– Żadna ze stron nie była w stanie w zdecydowany sposób przeważyć bitwy, co spowodowało olbrzymie straty w tkance miejskiej. – tłumaczy przyczynę olbrzymiej skali zniszczeń Tomasz Bielakowski ze stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/05/1-Tomasz-Bielakowski-GRH-Skala-zniszczen.mp3

– W trakcie walk w mieście przebywało od około 150 do 240 tysięcy ludności cywilnej, przy czym była to prawdziwa mieszanka ludzi. – podkreśla Dominika Węcławek prezes GRH Festung Breslau.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/05/2-O-mieszance-ludnosci.mp3

Życie w Festung Breslau było dla cywilów prawdziwym koszmarem, co potwierdzają wspomnienia naocznych świadków obrony miasta przed sowietami, tłumaczy Dominika Węcławek.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/05/3-Tragedia-ludnosci.mp3

Powojenny Wrocław długo czekał na możliwość powrotu do swojej świetności. Jakie były losy miasta po wojnie?

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/05/4-Losy-Wroclawia.mp3

Wrocław w wyniku działań wojennych został zniszczony w około 68%, największe zniszczenia objęły centrum oraz południową i zachodnią część miasta. Kapitulacja miasta została podpisana przez dowódcę twierdzy – generała Hermanna Niehoffa, 6 maja 1945 roku o godzinie 18:30 w siedzibie sowieckiego sztabu mieszczącego się w willi Colonia na Krzykach.

Exit mobile version