Site icon Radio Rodzina

Wiemy, kto opracuje koncepcje rozwoju Hali Targowej. Zwycięzcy pokonali dziesięciu konkurentów z całej Polski

Foto: T.Hołod

Wrocławska firma „Beeline Research & Consulting Sobolewska Bujko” została wybrana na wykonawcę koncepcji rozwoju Hali Targowej. W oparciu o jej pracę, Wrocław ogłosi w czerwcu konkurs na operatora obiektu, z którym zostanie zawarta przynajmniej piętnastoletnia umowa. 

Z końcem 2026 roku wygaśnie umowa z dotychczasowym użytkownikiem – spółką Tradycja i Jakość. W sensie prawnym jest ona kontynuatorem przekształconej Spółdzielni Spożywców „Społem”, zarządzającej halą przy ul. Piaskowej od 1982 roku.  

– Hala Targowa wymaga doinwestowania i ożywienia. Należy do tej kategorii miejskich obiektów, o które musimy dbać i których nigdy nie powinniśmy się jako Wrocław pozbywać. Stąd potrzeba wyłonienia nowego operatora, który wydobędzie tutaj pełny potencjał – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Pod koniec stycznia osobiście spotkał się z kupcami, aby wyjaśnić im dalsze perspektywy.   

Dlaczego wygrali? 

Oferty opracowania koncepcji rozwoju Hali Targowej przedstawiło Miastu Wrocław 11 podmiotów z całej Polski. Zwycięzca zaproponował cenę 133 tys. złotych netto, co finansowo plasowało go w środku stawki. Oferent, którego propozycje zostały uznane za najlepsze, ma doświadczenie w prowadzeniu badań obiektów handlowych i zna specyfikę kupiecką. Wyłoniony wykonawca zaproponował także, że analizując potencjał budynku, przeprowadzi badania o szerszym zakresie, niż wskazano w miejskim zapytaniu ofertowym. 

– Nasze doświadczenie wyniesione z poprzednich tego typu projektów wskazuje, że jest to konieczne do postawienia diagnoz i opracowania stosownych rozwiązań. Zapytamy nie tylko ekspertów, nie tylko kupców, ale też, a może nawet przede wszystkim, szerokie grono wrocławianek i wrocławian. Mówimy o obiekcie, który przez dekady wypracował sobie rangę jednego z symboli miasta – mówi Janusz Bujko, współwłaściciel firmy.  

Beeline Research & Consulting w przeszłości analizowała już inne wrocławskie hale targowe. Realizowała także duże projekty dla centrów handlowych we Wrocławiu oraz innych miastach na Dolnym i Górnym Śląsku. Ma na koncie współpracę z podmiotami prowadzącymi wielkie sieci gastronomiczne (AmRest, Burger King), ale też np. z sektorem bankowym (Credit Agricole). Z racji siedziby i obecności zespołu we Wrocławiu, firma ma możliwość bieżącego nadzoru nad przebiegiem prac oraz ułatwiony bezpośredni kontakt z aktualnymi i potencjalnymi klientami, kupcami oraz innymi osobami potencjalnie zainteresowanymi obiektem. Nie zapominajmy też, że Hala Targowa znajduje się przy głównej trasie z Rynku na Ostrów Tumski oraz w pobliżu popularnego bulwaru Xawerego Dunikowskiego. To oznacza, że w pracach trzeba uwzględnić także aspekt turystyczny, który może wpływać na funkcjonowanie historycznego budynku przy Piaskowej.

Będą trzy warianty do wyboru

– Firma Beeline Research & Consulting będzie zobowiązana do opracowania koncepcji, która będzie zawierała minimum trzy warianty rozwoju hali, wraz ze szczegółową analizą każdego z nich, w tym analizą kosztową – wyjaśnia Małgorzata Golak, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

W pierwszym wariancie ma to być analiza utrzymania dominującej funkcji handlowej, zgodnej z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Drugi wariant zakłada zachowanie handlu, ale jako współistniejącego z innymi funkcjami. Trzecia koncepcja ma być autorskim pomysłem. Drugi i trzeci wariant mogą zakładać zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Szczegóły wymagań dla każdej z tych trzech koncepcji można znaleźć tutaj.

Efekt prac zwycięskiego podmiotu poznamy pod koniec kwietnia. Następnie, w oparciu o przygotowany materiał, Miasto ogłosi w czerwcu konkurs na operatora Hali Targowej. Gotowa koncepcja będzie materiałem wyjściowym – nadal będzie możliwość jej rozwinięcia przez operatora. 

Nowy podmiot zacznie zarządzać Halą Targową od 1 stycznia 2027 roku.   

W marcu ma być gotowa także inwentaryzacja Hali Targowej, która pokaże aktualny stan obiektu oraz zakres koniecznych nakładów przyszłego remontu. Jest pewne, że będzie potrzebna modernizacja. Wszystkie prace będą musiały odbywać się pod nadzorem konserwatorskim, gdyż Hala Targowa jest wpisana do rejestru zabytków.

Mat. Pras.

Exit mobile version