Cukrzyca jest najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą niezakaźną XXI wieku. Jej skala jest bardzo podobna do tej, którą osiągnął Covid-19. W Światowym Dniu Cukrzycy przypominamy, że warto wykonywać badania diagnostyczne, ale też mówimy o tym, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby, jak wygląda leczenie, a także o programach wspierających pacjentów z cukrzycą. O tym opowiadają goście Radia Rodzina Jacek Kubica – zastępca dyrektora ds. Medycznych, Ewa Przywara – pielęgniarka diabetologiczna i Paulina Wójciak – mgr pielęgniarstwa, trener pompowy z Centrum Medycznego Dobrzyńska.
– Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, polegającą na zaburzeniu syntezy insuliny w przypadku cukrzycy typu I lub na zaburzeniach metabolizmu insuliny w typie II. To choroba niezakaźna, ale jej skala sprawia, że została uznana za epidemię XXI wieku – zaznacza Jacek Kubica, zastępca dyrektora ds. Medycznych Centrum Medycznego Dobrzyńska.
Choroba rozwija się często bezobjawowo, dlatego eksperci apelują o profilaktyczne badania przynajmniej raz w roku.
– Cukrzyca może przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Warto więc regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi, nawet jeśli czujemy się dobrze – dodaje Jacek Kubica.
Jakie sygnały wysyłane przez organizm powinny zwrócić naszą uwagę?
Dzięki wczesnej diagnostyce można skutecznie zahamować rozwój choroby i uniknąć jej groźnych powikłań. Warto też pamiętać, że diagnoza cukrzycy nie jest wyrokiem. Można z nią żyć i funkcjonować całkowicie normalnie.
Program leczenia cukrzycy typu I za pomocą pomp insulinowych
Centrum Medyczne Dobrzyńska realizuje program leczenia cukrzycy typu I za pomocą pomp insulinowych refundowanych w 100% przez NFZ. Jest on skierowany do młodych osób w wieku 18-26 lat.
O programie mówi jego koordynatorka – Paulina Wójciak.
Nowoczesne pompy pozwalają na automatyczne i precyzyjne podawanie insuliny, a najnowsze modele współpracują z czujnikami glikemii – bez konieczności częstego nakłuwania palców.
Osoby zainteresowane programem mogą zgłaszać się do Centrum Medycznego Dobrzyńska (ul. Dobrzyńska 21/23, gabinet 404), mailowo: cukrzyca@wzsoz.wroc.pl lub telefonicznie: 571 603 795.
Program „Zdążyć przed stopą cukrzycową”
Innym programem diabetologicznym prowadzonym przez Centrum Medyczne Dobrzyńska jest „Zdążyć przed stopą cukrzycową”.
– Od 2009 roku realizujemy program Zdążyć przed stopą cukrzycową, finansowany przez miasto Wrocław. Skorzystało z niego już ponad 14 tysięcy pacjentów zagrożonych powikłaniami w obrębie stóp – mówi Ewa Przywara, pielęgniarka diabetologiczna i koordynatorka programu.
Zgłoszenia do programu przyjmowane są pod numerem telefonu: 71 77 747 757.
Centrum Medyczne Dobrzyńska zaprasza wszystkich pacjentów do udziału w swoich programach i konsultacjach diabetologicznych.
W Światowym Dniu Cukrzycy warto przypominać sobie o tym, że zdrowe nawyki i systematyczna profilaktyka to najlepsza ochrona przed cukrzycą i jej powikłaniami.
Posłuchaj!
