Site icon Radio Rodzina

W najbliższy weekend Piknik Historyczny w Zamku na Skale

fot. Patrycja Jenczmionka

Radio Rodzina odwiedziło Zamek na Skale w Trzebieszowicach. To prawdziwy klejnot niedaleko Wrocławia, położony nad rzeką Białą Lądecką. Początki obiektu sięgają XV wieku. Przebywał w nim m.in. rosyjski car Aleksander I czy król Fryderyk Wilhelm III. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem. W najbliższy weekend odbędzie się tu Piknik Historyczny. Poczujmy wspólnie średniowieczny klimat.

O wydarzeniu mówi Anna Bauer, dyrektorka Zamku na Skale.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2025/08/01_zamek.mp3

W kolejny weekend planowane jest Spotkanie z Kulturą Myśliwską, zapowiada dyrektor zamku.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2025/08/02_zamek-1.mp3

Zamek na Skale to perełka i jeden z najpiękniejszych tego tego typu obiektów na Dolnym Śląsku – przekonuje Adam Jaśnikowski – radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2025/08/02_ladek.mp3

Dogodna lokalizacja w sercu Kotliny Kłodzkiej sprawia, że goście mogą udać się stąd na piesze wycieczki po miejscach zlokalizowanych w pobliżu, jak np. Twierdza Kłodzka, Błędne Skały w Górach Stołowych czy Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

Niezwykła historia Zamku na Skale

Sam zamek pochodzi z XVI wieku, ale jego historia sięga znacznie wcześniej. Pierwotnie, w XV wieku, w miejscu Pałacu w Trzebieszowicach stała kamienno-drewniana twierdza rycerska służąca do celów obronnych. Na jej pozostałościach ród von Reichenbach stworzył renesansową rezydencję z wewnętrznym, niezadaszonym wówczas dziedzińcem. Skrawek historii przybliża Anna Bauer, dyrektorka Zamku na Skale.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2025/08/03_zamek.mp3

Od końca XVII wieku dwór zadziwiał nową architekturą pod przewodnictwem rodu Wallisów. Zmieniając się wraz z modą, obiekt został poszerzony o barokowe skrzydło oraz dwupiętrową oranżerię. W 1783 roku cała posiadłość została sprzedana Ludwikowi W.F. von Schlabrendorfowi. Niezwykłe wydarzenie odbyło się 3 sierpnia 1813 r. Tego dnia obchodzono uroczyste urodziny pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III, na które przybył również sam rosyjski car Aleksander I.

Posłuchaj rozmowy z Anną Bauer, dyrektorką Zamku na Skale.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2025/08/Calosc-Zamek-na-Skale.mp3

Więcej: zameknaskale.com.pl

Exit mobile version