ORLEN kontynuuje program dla studentów i absolwentów, którzy chcą zdobyć doświadczenie w branży wodorowej. W ramach drugiej edycji Akademii H2 zaplanowano m.in. zajęcia praktyczne w laboratorium we Włocławku. Najlepsi absolwenci będą mieli okazję na dłużej związać się z ORLENEM lub jednym z partnerów projektu i skorzystać z płatnego stażu.
Wodór to jedno z podstawowych źródeł energii w walce z dekarbonizacją przemysłu i transportu. Dlatego zgodnie z naszą strategią stawiamy na jego szerokie zastosowanie. To jednocześnie nowoczesna branża, której dalszy rozwój zależy przede wszystkim od pracy wielu ludzi i dostępności wykwalifikowanej kadry. Stąd powstał pomysł na program dla studentów i absolwentów w formie Akademii Wodorowej. Dajemy młodym ludziom szansę na zdobycie doświadczenia zgodnie z ich zainteresowaniami, zyskując przy tym potencjalnych pracowników. Dla Grupy ORLEN wodór nie jest paliwem przyszłości, to dziedzina nad którą intensywnie pracujemy od wielu lat. Zainteresowanie programem oraz sukces poprzedniej edycji nie pozostawiają wątpliwości, że warto ten projekt kontynuować – mówi Józef Węgrecki, Członek Zarządu ORLEN.
Celem Akademii H2 jest wymiana wiedzy pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie, a osobami zainteresowanymi wskazaną tematyką, rozpoczynającymi dopiero karierę w branży. Program obejmuje cykl wykładów i warsztatów, a także spotkania z ekspertami i naukowcami z branży wodorowej. Zajęcia organizowane są w różnych miejscach w Polsce i pozwalają uczestnikom projektu zobaczyć w praktyce, jak technologie wodorowe funkcjonują w różnych dziedzinach przemysłu. Akademia H2 skierowana jest do studentów 3, 4 i 5 roku oraz absolwentów. Wśród 31 uczestników drugiej edycji są reprezentanci z całej Polski, z takich kierunków jak energetyka, OZE o specjalizacji przemysłowej, energetyka wodorowa, fizyka techniczna i prawo.
Partnerami merytorycznymi II edycji Akademii Wodorowej są Politechnika Gdańska i Politechnika Krakowska. Partnerami biznesowymi programu są producenci pojazdów napędzanych wodorem: Pesa, Toyota i Solaris, którzy w tym roku także przygotowali miejsca na staże dla najlepszych absolwentów Akademii H2. Firma Solaris dołączyła do II edycji jako jeden z największych producentów autobusów zasilanych wodorem, co na pewno jeszcze bardziej podniesie poziom merytoryczny programu Akademii. Zajęcia w ramach projektu potrwają do czerwca br. ORLEN wraz z partnerami przygotował osiem sesji zjazdowych w całej Polsce, m.in. w siedzibach Grupy ORLEN w Płocku i we Włocławku, na Politechnice Krakowskiej i w siedzibach partnerów biznesowych, firm: Toyota w Wałbrzychu, Solaris w Poznaniu i Pesa w Bydgoszczy.
Grupa ORLEN prowadzi wiele zaawansowanych projektów, w których wodór stanowi kluczowy element w realizacji celów zgodnych z założeniami Zielonego Ładu. Zgodnie ze strategią wodorową Grupy ORLEN, do 2030 roku celem Koncernu jest wytwarzanie i dostarczanie zero- i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu. Zgodnie z założeniami, ORLEN uruchomi w Europie Środkowej ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego – zarówno drogowego, jak i kolejowego, przy czym ok. połowa lokalizacji zostanie uruchomiona w Polsce. Dostawy wodoru na stacje będą możliwe dzięki wybudowaniu do 2030 roku europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór.
W ważnym dla Grupy ORLEN obszarze rafinerii i petrochemii wodór będzie czynnikiem kluczowym, odpowiadającym za dekarbonizację Grupy ORLEN. Instalacje produkcyjne wykorzystujące wodór produkowany na bazie paliw kopalnych, sukcesywnie będą wykorzystywać wodór odnawialny, zmniejszając w efekcie emisję CO2. Do końca tej dekady Grupa ORLEN, zgodnie z przyjęta Strategią, będzie produkować 130 tys. ton wodoru odnawialnego oraz 70 tys. paliw syntetycznych.
Mat.pras. ORLEN.