Site icon Radio Rodzina

W szkołach pojawi się nauczyciel przyszłości 

fot. pixabay

Już niebawem nauczyciele z regionu będą mieć możliwość skorzystania z warsztatów, których celem jest poszerzenie ich wiedzy z nowoczesnych technologii. Dzięki nim dowiedzą się m.in. jak korzystać z wirtualnej rzeczywistości czy drukarek 3D. To efekt partnerstwa Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości (FPPP) i Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE).

Warsztaty zostaną zrealizowane we współpracy obu organizacji i mają na celu wsparcie nauczycieli z Wrocławia i regionu w dostosowaniu się do dynamicznie zmieniającego się środowiska edukacyjnego.

“Chcemy, aby przede wszystkim nauczyciele posmakowali nowoczesnych technologii, stali się ich propagatorami, a wiedzę o nich z pasją przekazywali dalej. Potrzebujemy dobrej współpracy z kadrą nauczycielską, bo to ona jest kluczem do tego, na czym nam zależy, czyli aby trafić do serc i umysłów młodych ludzi.”zaznaczył Wojciech Murdzek, sekretarz stanu MEiN.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/05/01_nauczyciel.mp3

Realizacja warsztatów dla nauczycieli, które mają inspirować do kształtowania wśród uczniów szkół podstawowych kompetencji przyszłości będą odbywać się przy wykorzystaniu sprzętu znajdującego się w Laboratoriach Przyszłości na Stadionie Tarczyński Arena we Wrocławiu.

“Zamierzamy podjąć współpracę z Instytutem Badań Edukacyjnych. Nasi eksperci będą realizować dla nauczycieli warsztaty po to, aby wykorzystując ten wspaniały sprzęt, który pojawił się dzięki inicjatywie Ministerstwa, mogli wśród dzieci kształtować kompetencje przyszłości.” – dodał Piotr Bober, członek zarządu FPPP.

Na konferencji Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Dolnośląskie Kuratorium Oświaty wskazało, że synergiczna współpraca FPPP i IBE jest pożytecznym kierunkiem, który łączy w sobie możliwości jakie stwarza aktywność IBE oraz kompetencje eksperckie FPPP. Władze oświatowe deklarują pomoc oraz aktywną współpracę w tym zakresie.

“Młodzi ludzie, którzy dziś zaczynają szkołę, dożyją XXII wieku i spotkają się z sytuacjami, o których zupełnie nic dzisiaj nie wiemy. Najważniejszym zadaniem szkoły jest ich przygotowanie na sytuację dzisiaj nawet trudną do przewidzenia. A posłuży temu oswojenie z nowymi technologiami. Wsparciem dla szkół w wykorzystaniu tego sprzętu, inspirowaniu a także szukaniu podpowiedzi i nowych rozwiązań jest funkcjonowanie instytucji takich jak FPPP czy IBE.” – podkreślił Janusz Wrzal, Dolnośląski Wicekurator Oświaty.

Podczas konferencji podkreślono dotychczasową działalność FPPP z zakresu rozwijania kompetencji przyszłości oraz nowych technologii poprzez realizację w Radomiu pilotażowego programu “Nauczyciel Przyszłości”, który spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem nauczycieli. Eksperci FPPP pokazują w nim jak w sposób holistyczny, interdyscyplinarny i przy użyciu nowoczesnych technologii można tworzyć fantastyczną przestrzeń edukacyjną dla uczniów.

“65% zawodów, które będą na rynku pracy za 10, 20 lub 30 lat, to zawody, których dziś nie znamy.  Jeżeli chcemy, aby nasza gospodarka i rynek pracy był konkurencyjny oraz rozwijał się w sposób dynamiczny, musimy postawić na kadrę przyszłości. Nauczyciel Przyszłości realizowany jest poprzez takie bloki tematyczne jak kompetencje przyszłości, druk 3D, wirtualna rzeczywistość oraz elektronika i programowanie.” – powiedział Paweł Nowak, dyrektor Działu Zarządzania Wiedzą FPPP.

Bezpłatne warsztaty inspiracyjne odbędą się w przyszłym lub być może jeszcze w obecnym roku szkolnym. Udział w nich będą mogli wziąć nauczyciele szkół podstawowych z Wrocławia i regionu. Więcej szczegółów już wkrótce.

O nas

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości powstała, aby wzmacniać kompetencje kadr i konkurencyjność przedsiębiorstw, prowadzących działalność na terenie Polski, poprzez wspieranie ich transformacji w kierunku przemysłu przyszłości. Wspomaga procesy transformacji cyfrowej, wdrażanie cyfrowych produktów i usług oraz wprowadzanie modeli biznesowych opartych o najnowsze rozwiązania z obszaru m.in. inteligentnej analizy danych, automatyzacji i komunikacji maszyn oraz ludzi z maszynami, wirtualizacji procesów, a także cyberbezpieczeństwa.

mat. prasowe

Exit mobile version