Site icon Radio Rodzina

Ryzyko katastrofy ekologicznej na Odrze wciąż istnieje

fot. mat. prasowe/ Dolnośląski Urząd Wojewódzki

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się spotkanie dotyczące sytuacji na rzece Odrze z udziałem strony rządowej oraz samorządowców z terenu wszystkich województw nadodrzańskich wraz z odpowiedzialnymi służbami. Głównym powodem było przedstawienie odpowiednich procedur zarządzania, by nie doszło ponownie do katastrofy ekologicznej.

Tematem narady było ograniczenie zakwitów tzw. złotej algi i przedstawienie w tym zakresie wdrożonych działań.

Na spotkaniu omawiany był przypadek, który zdarzył się na zbiorniku w Czernicy, a także dalsze działania na rzecz ochrony Odry, mówi Jarosław Obremski – wojewoda dolnośląski.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/04/01_wojewoda.mp3

– Do tej pory wykonaliśmy kilkadziesiąt analiz na rzece, mówi Krzysztof Gołębiewski – Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/04/02_wojewoda.mp3

Zasolone środowisko jest miejscem występowania złotych alg, aby mogła zakwitnąć potrzebuje ona pożywienia w postaci biogenów, dodaje Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/04/03_wojewoda.mp3

W wodach polskich powstaje dobowy raport sytuacyjny dot. stanu hydrologicznego rzeki i dorzecza, prognoz pogody czy temperatur, mówi Krzysztof Woś – Prezes PGW Wody Polskie.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/04/04_wojewoda.mp3

Ryzyko katastrofy ekologicznej na Odrze wciąż istnieje. Nie możemy tego wykluczyć, dodaje.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/04/05_wojewoda-1.mp3

Spotkanie odbyło się na wniosek Ministra Klimatu i Środowiska, by przekazać procedury postępowania, instrukcję kryzysowego zarządzania zlewnią oraz omówienie koniecznych do podjęcia wyprzedzających, faktycznych działań i środków zaradczych, by nie dopuścić ponownie do katastrofy ekologicznej na Odrze.

Exit mobile version