Site icon Radio Rodzina

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA… co o nich wiemy? Opowiadają badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego

pixabay.com

Jarmark bożonarodzeniowy, pocztówki z życzeniami, szopka, choinka, wigilia, kolędy, piosenki świąteczne… skąd wzięły się te tradycje? Co symbolizują? Odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kulturoznawczyni: Boże Narodzenie ma korzenie religijne

Dookoła nas iluminacje świąteczne, mikołaje, bombki czy świecidełka. Opowieść o Bożym Narodzeniu trzeba zaczynać inaczej. Kulturoznawczyni, prof. Izolda Topp-Wójtowicz, przybliża symboliczne znaczenie Świąt Bożego Narodzenia.

– Korzenie Bożego Narodzenia są korzeniami religijnymi. Tajemnica Bożego Narodzenia to tajemnica narodzin, ale też zmartwychwstania, z której dziś pozostała głównie radość narodzin, mówi prof. Izolda Topp-Wójtowicz.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2022/12/01_swieta.mp3

-Szopka bożonarodzeniowa to tradycja średniowieczna, związana ze św. Franciszkiem, podobnie jak tradycja szczególnej mszy nocnej – pasterki, dodaje.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2022/12/02_swieta.mp3

Kiedy mówimy o Bożym Narodzeniu, mówimy o radości i potędze wcielenia, ale także o świetle, które zmienia świat. I nas przemienia. Dziś, kiedy jesteśmy coraz dalej od religijnych korzeni Bożego Narodzenia, jesteśmy bliżej konsumpcji, ale także rodzinnego aspektu świąt, który ma dla nas nadal ogromne znaczenie – mówi prof. Izolda Topp-Wójtowicz z Uwr.

Skąd przyszły do nas zwyczaje bożonarodzeniowe?

Na to pytanie odpowiada prof. Leszek Berezowski, anglista: Mamy choinkę przejętą z krajów niemieckich. Ale przejęliśmy także kilka angielskich zwyczajów – np. wieszanie jemioły, pod którą można pocałować każdą kobietę, czerwono-białe cukrowe pałeczki wieszane na choince. Polskie bombki płyną za to masowo m.in. do USA, gdzie uważane są za luksusową, egzotyczną ozdobę.

O tradycji anglosaskich w okresie Bożego Narodzenia mówi prof. Leszek Berezowski z UWr.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2022/12/01_anglia.mp3

Anglista mówi także o wspólnych symbolach bożonarodzeniowych.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2022/12/02_anglia.mp3

U nas wszystko zaczyna się od Wigilii, jest dwanaście potraw, opłatek. W krajach anglosaskich najważniejszy jest pierwszy dzień świąt. Rano pod choinką są prezenty, potem uroczysty obiad. Drugi dzień świąt, tzw. boxing day, jest to dzień bardzo sportowy – drużyny rozgrywają mecze, ludzie wychodzą pobiegać w parku itd. W USA tego dnia wiele osób wstaje wcześnie rano, bo w sklepach zaczynają się promocje, pojawiają się też długie kolejki tych, którzy chcą zwrócić nietrafione prezenty – tego dnia można to zrobić nawet, jeżeli nie ma się paragonu.

Historia piosenek świątecznych

Święta to nie tylko kolędy, ale też piosenki świąteczne. Jakub Kopaniecki, doktorant z Instytutu Muzykologii UWr opowiada: – Prawdziwy boom na piosenki świąteczne pojawił się w latach 30. XX w., wraz z rozwojem kina dźwiękowego, filmów muzycznych i popularnością jazzu.

-Są to piosenki świeckie, zamiast nawiązań do obrzędów chrześcijańskich, pojawiają się wartości ogólne: rodzina, miłość, domowe ognisko, wspieranie się – mówi Jakub Kopaniecki, doktorant z Instytutu Muzykologii UWr.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2022/12/01_muzyka.mp3

Mamy piosenki rodzinne, piosenki dla dzieci, piosenki o wspólnym spędzaniu czasu z przyjaciółmi, ale też o niespełnionej miłości, na którą czekamy. Jedno jest pewne. Nie można poczuć atmosfery świąt bez muzyki – zaznacza Jakub Kopaniecki,

Tradycja kartek świątecznych i Mikołaja

Bożemu Narodzeniu od wieków towarzyszą prezenty i kartki świąteczne, a także postać św. Mikołaja. Jak się okazuje, nie jest on jedynie dostarczycielem prezentów, a w różnych kulturach wiążą się z nim odmienne zwyczaje i skojarzenia.

– Św. Mikołaj przynosi prezenty, jest patronem panien na wydaniu, żeglarzy, miast hanzeatyckich, ale także sędzią – tym, który wyraźnie oddziela dobro od zła. Mikołaj był także swatem – zaznacza prof. Izolda Topp-Wójtowicz.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2022/12/01_mikolaj.mp3

Dziś wieloznaczna tradycja mikołajowa przenosi nas od radości narodzin do przyjemności konsumpcji, podkreśla prof. Izolda Topp-Wójtowicz.

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych

Początki jarmarku bożonarodzeniowego na Rynku we Wrocławiu związane są z 1566 rokiem. O tradycji jarmarków – mówi prof. Joanna Nowosielska Sobel z Instytutu Historycznego.

W połowie wieku XVIII jarmark zyskał nazwę Kindermarkt, co wiązało się z piękną tradycją obdarowywania dzieci prezentami, na pamiątkę darów, które trzej królowie przekazali małemu Jezusowi.

O tym, co sprzedawano w XVII i XVIII na jarmarkach – mówi prof. Joanna Nowosielska – Sobel z Instytutu Historycznego UWr.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2022/12/01_jarmark.mp3

Od początku XIX w. na jarmarku wrocławskim można było więc kupić także zabawki. W1897 roku jarmark na wrocławskim rynku spłonął.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2022/12/02_jarmak.mp3

Dziś Jarmark Bożonarodzeniowy można odwiedzać ponownie na wrocławskim rynku. Będzie otwarty do 31 grudnia.

mat. UWr/inf. wł.

Exit mobile version