Życie i śmierć zwierząt

mat. prasowe

Wiążemy się ze zwierzętami długo żyjącymi, bo trudno się zaprzyjaźnić z szarańczą, której żywot cały to parę miesięcy. Pamięta się wiele zwierząt, które z którymi się człowiek zżył, które przy mnie się rodziły no i przy mnie umierały, bo niestety większość zwierząt żyje znacznie krócej niż my – Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego ZOO. O życiu i śmierci rozmawiamy w kolejnym odcinku audycji Fantastyczny Świat Zwierząt wg Ratajszczaka.

„Niektórzy pracownicy ZOO traktują zwierzęta jako taką większą rodzinę. Jeżeli wyjeżdżają na urlop to wracają z utęsknieniem, żeby zobaczyć swoich podopiecznych. Kiedy zwierzę odchodzi, są łzy, tego się nie da ukryć, natomiast nasi pracownicy są świadomi tego, że my nie wysyłamy zwierząt w złe warunki, jeżeli wiemy, że ogród nie spełnia pewnych wymogów, nie ma dobrej opieki, odmawiamy wydania zwierzęcia.

Zwierzęta w zoo dożywają bardzo późnej starości, często znacznie poważniejszego wieku niż to się dzieje w naturze. W naturze samiec lwa w wieku 12 lat do 14 maksymalnie, jest odpędzony z grupy i musi sam polować, czego już nie robiłby zapewne od paru ładnych lat, bo załatwiały to jego żony, a on tylko jadł. No i teraz musi znowu nauczyć się polować. Często poluje na najłatwiejsze do znalezienie, ale trudne to zjedzenia jeżozwierze, kolce wbijają mu się w łapy i ginie w męczarniach. Taki jest koniec większości na samców, lwów dorosłych i to w wieku 14 lat”- prezes wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

cz. 1

cz. 2

cz. 3

cz. 4

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content