Wrocławskie święto sztuki: Otwarcie roku Sympozjum Wrocław 70/20

mat.pras

Gigantyczne krzesło naprzeciwko Wrocławskiego Teatru Współczesnego, wyrastający korzeniami do góry drzewo „Żywy pomnik. Arena” Jerzego Beresia na Wyspie Piasek czy zrealizowany niedawno w Parku Popowickim pomnik „Samotność” Barbary Kozłowskiej – to ślady Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70. Jak wpłynęło ono na Wrocław?

Oddolny pomysł wrocławskiego środowiska kultury

Idea nowej, społecznej inicjatywy wykiełkowała jeszcze w 2018 roku – dziś grupa liczy sobie około 70 członków i członkiń zaangażowanych w budowanie Sympozjum Wrocław 70/20. To zróżnicowane grono tworzą kuratorzy i krytyczki, artystki i edukatorzy, akademicy i animatorki, aktywistki i menedżerowie kultury. Reprezentują oni rozmaite formy działalności: są z związani muzeami, galeriami i instytucjami kultury o długoletniej tradycji, ale też z młodymi organizacjami pozarządowymi czy niezależnymi kolektywami artystycznymi.

Każdy wnosi do dyskusji swoje własne spojrzenie na spotkanie z początku lat 70.; każdego porusza inny jego aspekt, inspiruje inny temat podejmowany podczas sympozjalnych obrad i inna propozycja artystyczna zgłoszona w ich wyniku. Grupa robocza wspólnie nakreśliła program obchodów, którego trzema filarami są: wystawy, prezentacje i interwencje artystyczne; badania nad i upowszechnianie archiwaliów oraz dokumentacji Sympozjum Wrocław ’70; inicjatywy edukacyjne, które popularyzować mają wiedzę na temat wrocławskiego spotkania, ale i postaw konceptualnych oraz neoawangardowych postaw w polskiej sztuce. 

O Sympozjum Wrocław 70/20 rozmawialiśmy w Przystanku Kultura z Kubą Żarym ze Strefy Kultury Wrocław:

Wystawa projektów nadesłanych na Sympozjum Plastyczne Wrocław 70 w Muzeum Architektury.
fot. Tadeusz Rolke / Kolekcja MWW Muzeum Współczesne Wrocław

Ze względu na sytuację epidemiczną wyjściowe plany otwarcia roku Sympozjum Wrocław 70/20 uległy modyfikacji. Tym samym nową oficjalną datą inauguracyjną jest 9 maja – rocznica premiery instalacji „9 promieni światła na niebie” Henryka Stażewskiego.

Tego wieczoru, w 1970 roku, na niebie nad Wrocławiem można było oglądać wielobarwną kompozycję świetlną. 50 lat później, 9 maja 2020 roku, odbędzie się oficjalne otwarcie roku obchodów Sympozjum Wrocław 70/20, oczywiście w wersji online – za pośrednictwem stron społecznościowych i oficjalnej strony projektu.

PROGRAM
9.05.2020 r. (sobota)
16:00 Prezentacja programu Sympozjum Wrocław 70/20
17:00 Premiera audycji „Tu Sympozjum”
18:00 Wykład online dr Magdaleny Ziółkowskiej: „Odnowienie czegoś żywego. Sympozjum Wrocław ’70 i koncepcja Muzeum Sztuki Aktualnej”
19:00 Streaming filmu Antoniego Dzieduszyckiego „Wrocław ‘70. Sympozjum Plastyczne” na stronie MWW Muzeum Współczesne Wrocław
12:00 – 18:00 Edyton 70/20 organizowany przez Kolektyw Kariatyda i MWW Muzeum Współczesne Wrocław, czyli kolektywne edytowanie artykułu o Sympozjum Plastycznym Wrocław ’70 w Wikipedii.

Oficjalne wydarzenie na Facebooku

źródło: materiały prasowe Sympozjum 7020

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content