Wróblewski w #PORANNYGOSC o planowanych …

fot. Radio Rodzina

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić zmiany w ordynacji wyborczej i dwukadencyjność samorządów. Zmiany miałyby zacząć funkcjonować jeszcze przed wyborami w 2018 roku.

W „Porannym Gościu” Paweł Wróblewski, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego komentował propozycje rządu. – To konsekwentna polityka Prawa i Sprawiedliwości, by większość stanowiła prawo. Nie za bardzo jestem za takim rozwiązaniem, wymaga to dyskusji nad różnymi kwestiami:

Jeśli ustawa weszłaby w życie, urzędy prezydentów, burmistrzów i wójtów zostałyby skrócone do dwóch kadencji, czyli łącznie 8 lat. To zapobiegłoby sytuacji, że jedna osoba rządziłaby na stanowisku przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Naszego gościa zapytaliśmy również o to, czy obecny stan nie rozleniwia samorządowców, którzy mają zapewnione poparcie wyborców, a każda „świeża krew” musiałaby się bardziej starać:

Z Porannym Gościem rozmawialiśmy także o wizji Wrocławia i okolic w przyszłości. Nowoczesna chce złożyć w Sejmie projekt dotyczący utworzenia Wrocławskiego Związku Metropolitalnego.

– To dobry pomysł, zaznacza Paweł Wróblewski:

Przeciwnicy takiego rozwiązania tłumaczą, że Wrocław z powiatami ościennymi to jedynie milion mieszkańców. Dla porównania metropolia stołeczna to 3 miliony.

Czy to nie za mała liczba mieszkańców, by wprowadzić wspólną jednostkę zarządzającą?

– komentuje przewodniczący Sejmiku.

Za dwa miesiące mają zakończyć się konsultacje społeczne i wtedy prawdopodobnie poznamy całą treść ustawy powołującej Wrocławski Związek Metropolitalny.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Rozmawiał Mateusz Oklasiński.


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content