Wieluń był pierwszy? – w …

fot. Radio Rodzina

W tym roku mija 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Czy Polska powinna starać się o odszkodowanie od Niemiec?

 - Myślę, że sprawa jest oczywista i większość tych, którzy zabierają głos, uważają, że tak – mówi prof. Włodzimierz Suleja, Poranny Gość RR

Prof. Suleja uważa za błąd, również polityczny, że ta kwestia nie była podnoszona w wolnej Polsce po roku 1989.

Zapytaliśmy również o sprawę przedawnienia zbrodni. Niemieccy prawnicy z Bundestagu twierdzą, że te sprawy zostały wyregulowane w 1953 r. i ostatecznie w 1990r. Niektórzy polscy eksperci mówią o ludobójstwie, a ono się nie przedawnia.

– Oczywiście są to rzeczy nieporównywalne, ale nie ulega wątpliwości, że skoro zbrodnie np. z czasów II wojny światowej nie są przedawniane w świetle prawa, to realne roszczenia, które dotyczyły tego, w jaki sposób funkcjonujemy jako społeczeństwo, powinny być jednoznacznie stawiane i wsparte głosem społeczeństwa – dodaje prof. Suleja.

Pierwszym miastem, które 1 września zaatakowali Niemcy, był Wieluń. Miało to miejsce kilka minut przed atakiem na Westerplatte. Dlaczego więc narracja historyczna, nie tylko w Polsce, koncentruje się na Westerplatte?

Nad Wieluniem przeprowadzono „dywanowy nalot”. Był to jeden z ataków, które miały osłabić morale. Czy była to swoista zapowiedź sposobu prowadzenia wojny przez Niemców?

W Wieluniu zginęło wówczas 1200 osób, a ¾ miasta zostało zniszczone.

Do 2 września miasta miały czas na zmianę nazw ulic i obiektów w ramach dekomunizacji. Zdaniem prof. Sulei ta ustawa jest niezbędna

– Pozostawienie w obrębie świadomości społecznej, nawet na tabliczkach z nazwami ulic, osób, które na tego typu pamięć nie zasługują, to jest zanieczyszczanie tej przestrzeni.

Rozpoczyna się nowy rok szkolny, a zmiany w szkolnictwie mają przynieść więcej lekcji historii. Jednym z postulatorów zwiększenia liczby godzin historii był prof. Suleja.

– Jestem ciekaw swoistego eksperymentu, jaki proponujemy polskiej szkole, żeby w IV klasie rozpoczynać od przywołania listy bohaterów, z których możemy być dumni i z których młody człowiek w wieku lat 10 również powinien być dumny – dodaje prof. Suleja.

Posłuchaj całej rozmowy:

Rozmawiał Krzysztof Kunert


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content