Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: Szczepionka na Covid – 19 w I kwartale 2021 roku

pulsmedycyny.pl

W perspektywie kilku miesięcy będziemy dysponować skuteczną szczepionką przeciwko koronawirusowi. Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że rozwijany przez niego projekt szczepionki ma ponad 90-procentową skuteczność. Firma ogłosiła, że w 2021 roku może wyprodukować do 1,3 miliarda dawek substancji.

– Od stworzenia skutecznej szczepionki do jej wyprodukowania, dostarczenia i zaszczepienia pacjentów droga jest dosyć długa, mówi Michał Byliniak – wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Pierwsze opakowania szczepionek zdaniem wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej pojawią się w I kwartale 2021 roku.

Projekt szczepionki ma ponad 90-procentową skuteczność. – To bardzo dobry wynik, komentuje Michał Byliniak – wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

W badaniach nie stwierdzono, aby szczepionka na COVID-19 niosła ze sobą jakieś poważne skutki uboczne.

– Szczepionka bardzo mocno przyśpieszy powrót normalności, podkreśla wiceprezes.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że „Polska od początku jest obecna w europejskim mechanizmie zakupowym szczepionki, a umowa UE z firmą Pfizer zostanie podpisana przez Komisję Europejską dosłownie na dniach. W ten sposób zagwarantowane zostanie dostarczenie 300 mln dawek szczepionki do wszystkich państw UE, w tym do Polski”. Szef rządu dodał, że w pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni medycy, służby mundurowe i osoby starsze.

Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. 

POSŁUCHAJ:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content