Wicepremier Gowin w Porannym Gościu …

fot. Radio Rodzina

Wrocławskie uczelnie są jednymi z najlepszych w kraju. W ogólnopolskich rankingach studenci ze stolicy Dolnego Śląska zajmują czołowe miejsca. Ich pomysły i wynalazki są doceniane na całym świecie.

Jednak często nie znajdują zastosowania na szerszą skalę w produkcji i w przemyśle. – To jest problem nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Właściwie tylko Amerykanie, Izrael czy Japonia dobrze sobie dają radę z tym przejściem od badania naukowego do wdrożenia przemysłowego – mówi Jarosław Gowin minister nauki i szkolnictwa wyższego, dzisiejszy Poranny Gość Radia Rodzina.

Jakie to będą instrumenty?

W wielu polskich miastach teologia powróciła na właściwe swoje miejsce, czyli na uniwersytet. Jednak we Wrocławiu tak nie jest. – To jest autonomiczna decyzja wrocławskiego Kościoła i lokalnego uniwersytetu – wyjaśnia Jarosław Gowin.

Osobiście wicepremier uważa, że miejsce teologii jest na Uniwersytecie.

Jarosław Gowin zapowiedział również reorganizację instytutów badawczych. Część z nich zostanie przekształcona w narodowe laboratoria, które będą nawiązywały ściślejszą współpracę z ośrodkami naukowymi na świecie, inne mają zostać połączone w branżowe sieci lub zamienione w spółki skarbu państwa.

Posłuchaj całej rozmowy red. Krzysztofa Kunerta z Porannym Gościem Radia Rodzina:

inf.wł./gk


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content