Wiceminister Marzena Machałek: Na ten moment nie zmieniamy terminów egzaminów ósmoklasisty i matur
1 kwietnia 2020
fot. Radio Rodzina
Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało rozporządzenie, którego celem jest uregulowanie zasad zdalnej nauki w czasie koronawirusa. Praca z uczniami odbywa się on-line, aby rok szkolny mógł zakończyć się w terminie.
Wiceminister edukacji – Marzenę Machałek pytaliśmy czy przejście z jednego systemu do drugiego było płynne i czy MEN zdaje egzamin?
– Czas pokaże. Jestem daleka od pychy, aby powiedzieć, że wszystko się udało. Niestandardowe czasy wymagają niestandardowych zachowań, mówi Marzena Machałek – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
– Po wprowadzeniu zasad bezpieczeństwa wielu nauczycieli podjęło działania na własną rękę i zaczęło się kontaktować się z uczniami.
Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk wystosował list do dyrektorów i nauczycieli w sprawie zdalnego nauczania. Wskazuje w nim na sposoby pracy z uczniami i wierzy w solidarność zawodową.
Od kilku dni szkoły mogą przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty. W skali kraju do egzaminu podeszło 320 tys. uczniów. Dziś (1.04) zmagają się z językiem obcym.
Wiceminister podziękowała nauczycielom i uczniom za zaangażowanie, postawę i aktywność.
Wyniki próbnych egzaminów on-line dla ósmoklasistów będą zamieszczone 8 kwietnia na stronie CKE.
– Nie będzie zmiany terminu egzaminów ósmoklasisty i dojrzałości – mówi Marzena Machałek – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Jaką mamy skalę opóźnień w toku nauki w szkolnictwie?
Egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 15 kwietnia 2020 r. i potrwa do 17 kwietnia 2020 r. Matura startuje natomiast 4 maja i potrwa ponad dwa tygodnie – do 21 maja.
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy umożliwiającej korespondencyjne głosowanie wszystkim wyborcom. Przygotowane przepisy mają charakter okolicznościowy i będą dotyczyć tylko tegorocznych wyborów prezydenckich, które mają odbyć się 10 maja.
Wiceminister edukacji Marzenę Machałek pytaliśmy o komentarz do zmian i wprowadzenia głosowania korespondencyjnego.
Powodem przedstawionego projektu jest ogłoszony w Polsce stan epidemii. Na taki model przeprowadzenia wyborów nie zgadza się opozycja. Wiceminister zaapelowała do posłów, którzy mają odmienne zdanie.
Celem jest umożliwienie głosowania osobom, które ze względu na epidemię koronawirusa obawiają się udać do lokalu wyborczego.
Przerwa w obradach potrwa do piątku (3 kwietnia).
POSŁUCHAJ: