Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski o walce z koronawirusem i wyborach prezydenckich

fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

Od blisko dwóch tygodni nasz region walczy z pandemią koronawirusa. Czy Dolnoślązacy przywykli do „narodowej kwarantanny” i  stosują się do zaleceń? – pytamy wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego.

– Mieszkańcy jeszcze nie przywykli do tak długiego siedzenia w domu, mówi Marcin Krzyżanowski.

– Pokusa będzie olbrzymia, gdyż temperatury mają przekroczyć 20 stopni Celsjusza, dodaje wicemarszałek.

Wicemarszałka pytaliśmy także czy trudno było z budżetu wysupłać 41 milionów złotych na walkę z koronawirusem i wsparcie dla szpitali w regionie w ramach Dolnośląskiego Pakietu Wsparcia dla Ochrony Zdrowia. – Takie decyzje zawsze są wyzwaniem samorządu województwa, mówi Marcin Krzyżanowski.

– Rezerwy masek i strojów ochronnych w szpitalach dają oddech na kilka dni, dodaje Marcin Krzyżanowski.

Wicemarszałka zapytaliśmy czy obecna sytuacja nie zatrzyma planowanych inwestycji jak np. szpitala onkologicznego czy budowę Centrum Sportowego na Polanie Jakuszyckiej. – Zrobimy wszystko, by strategiczne inwestycje były zrealizowane, zapewnia Krzyżanowski.

Pieniądze w ramach Dolnośląskiego Pakietu Wsparcia dla Ochrony Zdrowia trafią do szpitali, które ponoszą główny ciężar walki z koronawirusem: we Wrocławiu, Wałbrzychu, Legnicy i Obornikach Śląskich.

Kilkudziesięciu pracowników stacji sanitarno – epidemiologicznej we Wrocławiu czeka na wynik ws. zakażenia koronawirusem, a kilkunastu wysłano na przymusową izolację.

Mówi Marcin Krzyżanowski – wicemarszałek województwa.

Działania podjęto, gdy u jednej z pracownic wykryto obecność koronawirusa.

9 osób z personelu zostało zarażonych w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym.

– Liczymy na to, że już w przyszłym tygodniu wyłączone części funkcjonowania szpitala jak np. laboratoria wrócą do pracy. Do tej pory wrócił już oddział chemoterapii. Normalizacja nadejdzie, puentuje Marcin Krzyżanowski.

Walka z koronawirusem jest ponad podziałami politycznymi. Jednakże samorządowcy i politycy mają odmienne zdanie ws. terminu nadchodzących wyborów prezydenckich i zmiany kodeksu wyborczego.

Swoją opinią podzielił się Marcin Krzyżanowski – wicemarszałek województwa.

– Takim jest wprowadzenie stanu wyjątkowego, co niesie za sobą wiele istotnych czynników i zmian w naszym życiu, zaznacza wicemarszałek.

Wybory prezydenckie mają odbyć się 10 maja. Dziś ( 3.04) kwestią głosowania korespondencyjnego zajmie się sejm.

POSŁUCHAJ:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content