W „Porannym Gościu” o propozycjach …

fot. RR/GK

Wakacje kredytowe na okres nawet 3 lat, możliwość bezprowizyjnego przewalutowania kredytu po kursie średnim NBP oraz ograniczenie ryzyka kursowego dla kredytobiorcy – to tylko niektóre z propozycji wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego dla frankowiczów.

Trwa ogólnopolska debata dotycząca osób, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich. Prawo i Sprawiedliwość ma gotowy projekt ustawy, która realnie pomoże kredytobiorcom – przekonywała dzisiaj na naszej antenie Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości.

Musi istnieć współpraca parlamentarna, aby pomóc osobom z kredytami we frankach. Nie odrzucamy pomysłów opozycji – podkreśla Michał Jaros z Platformy Obywatelskiej.

Głos ekspertów

Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha podkreśla, że propozycje ministerstwa gospodarki nie są nowe i nie zaskakują. W opinii rozmówcy IAR, pomysły, które przedstawił wicepremier Piechociński nie stanowią jakościowej zmiany. Chodzi zwłaszcza o tych kredytobiorców, którzy nie są w stanie regulować swoich zobowiązań.

Według eksperta, ratunkiem dla części zadłużonych mogą być procesy sądowe. Andrzej Sadowski przypominał, że zdaniem części prawników umowy kredytowe były skonstruowane bardziej jak umowy o charakterze spekulacyjnym zabezpieczone w obcych walutach niż jak umowa o kredyt hipoteczny.

W rekomendacjach wicepremiera Janusza Piechocińskiego mających poprawić sytuację frankowiczów brakuje konkretów. Tak uważa główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz. Jego zdaniem, wicepremier przedstawił cały zestaw dobrych rad i pobożnych życzeń bez konkretnych rozwiązań. "Apele do banków i kredytobiorców wydają się raczej działaniem politycznym niż konkretem, przekładalnym na ustawy i konkretne działania" – ocenił. Z kolei uwzględnianie przez banki ujemnej stawki LIBOR ekonomista nazwał "oczywistością" i "sprawą niepodlegającą dyskusji".

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

inf.wł./gk


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content