W „Porannym Gościu” o katastrofie …

fot. Radio Rodzina

Dziś 5. rocznica katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154, który leciał na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się we mgle pod Smoleńskiem.

Katastrofa tylko na chwilę zjednała Polaków – podkreśla Janusz Dobrosz, poranny gość Radia Rodzina.

Prezydent Lech Kaczyński, który zginął pod Smoleńskiem, mógł być dla Rosjan niewygodnym politykiem – zauważa były wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk, drugi poranny gość.

W katastrofie, oprócz prezydenckiej pary zginęli także ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga i funkcjonariusze BOR.

Posłuchaj całej rozmowy z porannymi gośćmi:

Lech Kaczyński pełnił urząd prezydenta od 2005 roku. Wcześniej, w latach 1992-1995 był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, następnie ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie Jerzego Buzka, od 2002 roku – prezydentem Warszawy.

Działacz "Solidarności", współzałożyciel partii Prawo i Sprawiedliwość i pierwszy jej prezes. W swej karierze pełnił też funkcję senatora i posła na Sejm I i IV kadencji. Miał tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych, był specjalistą w zakresie prawa pracy. Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

Jako prezydent Warszawy zasłużył się budową Muzeum Powstania Warszawskiego, a także zorganizowaniem przez władze miasta obchodów 60. rocznicy wybuchu powstania, z udziałem między innymi przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii. W 2005 roku wygrał wybory prezydenckie, pokonując w drugiej turze Donalda Tuska. Lech Kaczyński dał się poznać, jako orędownik pojednania między narodami, które w historii boleśnie doświadczyły wzajemnych krzywd i zbrodni. Działał na rzecz budowy nowych relacji w stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich. Był też znany z patriotycznych wypowiedzi. Wielokrotnie przypominał zasługi Polaków w walkach o odzyskanie naszej państwowości, podkreślał rolę przywiązania do kraju i ojczyzny.

inf.wł./iar/gk


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content