W #PorannyGość o współpracy nauki …

fot. KK/RR

8 grudnia na Politechnice Wrocławskiej w ramach przygotowania do Narodowego Kongresu Nauki rozpoczęła się III Konferencja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podczas której poruszone zostały tematy relacji między światem nauki, gospodarki i administracji.

Współpraca nauki i biznesu to stały postulat, ale też problem polskich szkół wyższych i polskiego biznesu.

– Do tej pory ta współpraca się nikomu nie opłacała – mówi Piotr Dardziński, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, "Poranny Gość" Radia Rodzina:

Problemem również pozostaje komercjalizacja odkryć naukowych. Często naukowcy z polskich uczelni wyższych za swoje odkrycia, np. leki, nie dostają całości pieniędzy, dzieje się tak w związku ze sprzedażą licencji zachodnim koncernom.

– To dlatego, że nie ma w Polsce tak silnego partnera, który mógłby taki produkt wprowadzić – dodaje Dardziński i wskazuje możliwe rozwiązania:

Z naszym "Porannym Gościem" rozmawialiśmy także o biurokracji na polskich uczelniach. Już rok temu wicepremier Jarosław Gowin deklarował walkę z tym problemem.

– Wiele biurokratycznych problemów zostało już w prawie zlikwidowanych – mówi wiceminister Dardziński:

Pozostaje jeszcze temat wewnętrznych regulacji uczelni, które bezpośrednio nie podlegają ustawie.

 - Zachęcamy władze uczelni do przeglądu swoich procedur. Pojawił się również pomysł nagradzania tych uczelni, które będą najmniej zbiurokratyzowane:

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Rozmawiał Krzysztof Kunert.


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content