W #PORANNYGOSC o wrocławskich poszukiwaniach …

fot. MO/RR

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To symboliczna data dla wszystkich Polaków, by uczcić pamięć tych, którzy walczyli o naszą wolność z dwoma okupantami i tę walkę przypłacili życiem.

 Mówiąc dziś o Żołnierzach Wyklętych, trzeba podkreślić, że to właśnie we Wrocławiu rozpoczęła się ciężka praca na rzecz przywrócenia im tożsamości. To tutaj w więzieniu na Kleczkowskiej dokonywano egzekucji, a zamordowanych zwożono na Cmentarz Osobowicki.

 - mówiła Iwona Chowańska z Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN we Wrocławiu.

 - Zespół prof. Szwagrzyka przełamał tabu w społeczeństwie, wtedy o Wyklętych nikt nie chciał pamiętać – dodaje Chowańska:

ZOBACZ WIDEO

We Wrocławiu żyje wiele rodzin Wyklętych, m.in. rodzina mjra Zbigniew Lazarowicza ps. Bratek, syna jednego z wielkich niezłomnych – ppłk. Adama „Klamry” Lazarowicza.

 - To również dzięki determinacji i cierpliwości rodzin, możemy mówić o kolejnych bohaterach – zaznacza Iwona Chowańska:

IPN podczas konferencji identyfikacyjnej przedstawił kolejne 22 nazwiska. Do tej pory udało się przywrócić tożsamość 102 osobom. Czy w roku stulecia odzyskania Niepodległości uda się zidentyfikować szczątki gen. Nila czy rotmistrza Pileckiego?

4.marca.2018 r. od 10.00 rozpoczął się wrocławski bieg TROPEM WILCZYM

ZOBACZ WIDEO cz.1

 - Kiedy będziemy mieć pewną informację, będziemy informować rodziny i przygotujemy noty identyfikacyjne – dodaje pracownik IPN.

POSŁUCHAJ:

Rozmawiał Mateusz Oklasiński.

ZOBACZ WIDEO Podsumowanie


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content