W #PORANNYGOSC o Trudnym Języku …

fot. AS/RR

„Napewno” i „na prawdę” – poprawny zapis tych dwóch słów sprawiał internautom największe problemy w 2018 r. Wśród najczęściej popełnianych błędów znalazły się również „dzień dzisiejszy”, „narazie”, „po za tym”, „niewiem” czy „jusz”. Raport o języku polskiego internetu przygotowała marka nadwyraz.com.

Katarzyna Podjaska, autorka bloga Trudny Język Polski, przekonuje, że wiele kwestii językowych możemy zrozumieć, nie trzeba uczyć się ich na pamięć. Jej zdaniem mamy jednak problem z podejściem do języka.

Oprócz ortografii, problemy sprawia nam także interpunkcja. – Dziś umiejętność jej właściwego stosowania to niejako wyższy poziom wiedzy językowej – dodaje Katarzyna Podjaska

W internecie komunikujemy się z innymi użytkownikami m.in. za pomocą maili. Użycie słowa „witam” na początku wiadomości nie jest najlepszym rozwiązaniem. Czym jednak je zastąpić?

Wielu językoznawców proponuje formę „dzień dobry”, inni są jej przeciwni, bo naszą wiadomość odbiorca może przeczytać o innej porze dnia. Wydaje się więc, że trafiliśmy na językową lukę…

Posłuchaj:

Zajrzyj na blog Trudny Język Polski


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content