Ustawa zapewniła policji możliwość szybkiej reakcji
21 lipca 2021
fot. Radio Rodzina
Ustawa Antyprzemocowa zapewnia policji możliwość szybkiej reakcji na przemoc domową, a osobie poszkodowanej daje bezpieczeństwo i czas na zaplanowanie dalszych działań. Ten efekt uzyskany został przez możliwość szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacjach gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników.
Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości pomoc dotrze do potrzebujących natychmiast, a nie po kilku tygodniach lub miesiącach, jak zdarzało się wcześniej w sprawach cywilnych rozstrzyganych na drodze sądowej. Dzięki nowym procedurom i uprawnieniom nadanym policji wzrosła też odpowiedzialność spoczywająca na funkcjonariuszach.
Mówi aspirant sztabowy Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji:
30 listopada zeszłego roku weszła w życie przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa antyprzemocowa, dzięki której sprawcy przemocy domowej są natychmiast izolowani od swych ofiar. Nowe przepisy wzorowane były na rozwiązaniach stosowanych z powodzeniem w innych państwach.
W Austrii policyjny nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy fizycznej obowiązuje już ponad 20 lat i wydawany jest na 14 dni. Podobne rozwiązanie wprowadzono w Czechach. Obejmują m.in. nakaz opuszczenia mieszkania przez winnego przemocy oraz zakaz kontaktowania się z ofiarami. Teraz dzięki nowym uprawnieniom danym policji, sprawca przemocy fizycznej zagrażającej życiu lub zdrowiu domowników bezzwłocznie opuści mieszkanie.
Jak w praktyce wyglądają takie interwencje policji i czy poszkodowana osoba może od razu poczuć się bezpiecznie?