Uroczystość bł. Czesława – Patrona Wrocławia

Pełnoplastyczna rekonstrukcja głowy bł. Czesława

Zakon ojców dominikanów zaprasza na uroczyste nieszpory i Mszę Świętą we wtorek 20 lipca. Tego dnia wspominamy Czesława – błogosławionego kaznodzieję, przyjaciela św. Jacka, pierwszego przeora wrocławskiego klasztoru.

Wrocław to wyjątkowe miasto, które ma kilku patronów. Pierwszy, ten bardziej znany, to św. Jan Chrzciciel, który patronuje wrocławskiej katedrze i archidiecezji. Jego podobizna widnieje w herbie miasta. Drugi – bł. Czesław, nieco tajemniczy dominikanin – pozostaje w cieniu tego pierwszego, choć dla miasta to on uczynił znacznie więcej: obronił wrocławian podczas najazdu Tatarów w 1241 r. i to on jest formalnym patronem Wrocławia od 1963 r.

15 lipca 1730 roku poświęcona została kaplica jego imienia wzniesiona w kościele pw. św. Wojciecha u wrocławskich dominikanów, gdzie złożono jego szczątki. Miejsce to przetrwało m.in. bombardowania i oblężenie Wrocławia w 1945 r.

Czy bł. Czesław ma szanse na wyniesienie na ołtarze? Jak niebawem zmieni się oznakowanie kaplicy? Jakich inwestycji wymaga zabytkowy budynek klasztoru?

O tym rozmawiamy z naszym gościem: o. Łukaszem Miśko OP, przeorem dominikanów we Wrocławiu.

POSŁUCHAJ:

Cz. 1.

Cz. 2.

Cz. 3.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content