Trutka na szczury i walka z wiatrakami. O dopalaczach z farmaceutą

wadowiceonline.pl/

Dopalacze to nowe substancje, które pojawiają się na rynku każdego roku. Przestępcy zmieniają budowę znanego już i zabronionego narkotyku, a potem przywracają go na rynek jako całkowicie nieznany psychotrop.

Łukasz Łapiński, psycholog i farmaceuta w ramach projektu ,,Dopalaczom mówimy nie” przybliżył nam od strony chemicznej działanie dopalaczy i związane z tym niebezpieczeństwa.

Objawy zatrucia i używania dopalaczy:
― Wymioty
― Kołatania serca i inne zaburzenia akcji serca
― Zaburzenia świadomości
― Skoki ciśnienia tętniczego
― Omdlenia
― Uszkodzenia układu oddechowego
― Objawy psychozy: urojenia i halucynacje
― Zaburzenia koordynacji ruchowej
― Stany lękowe i depresyjne
― Silne pobudzenie ruchowe
― Wzmożona agresja
― Uzależnienie

Jeśli połączymy to z innymi substancjami, na przykład alkoholem lub możliwymi schorzeniami, które nie zostały jeszcze zdiagnozowane, skutki mogą być tragiczne. Nieznany skład sprawia, że lekarze często pozostają bezradni w obliczu takich pacjentów. Jeśli chodzi o skutki długotrwałego przyjmowania dopalaczy, nie są one zbadane w wysokim stopniu, ze względu na ich krótką obecność na rynku, a sami lekarze przyznają, że wiele z tych substancji może przynieść konsekwencje po kilku, a nawet kilkunastu latach.

Substancje te są przede wszystkim silnie uzależniające. Samo ich spożywanie może prowadzić do zachowań ryzykownych, takich jak nieostrożna jazda samochodem, agresywne zachowania czy seks bez zabezpieczeń.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie projektu ,,Dopalaczom mówimy NIE” oraz na stronie Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content