Szopki. Od dolnośląskiej do krakowskiej

fot. Radio Rodzina

Za pierwszego twórcę szopek uważa się św. Franciszka z Asyżu. Tradycja wykonywania szopek najbardziej rozwinęła się w Tyrolu, Bawarii i Śląsku. Pierwsze szopki na Śląsku pojawiły się już w drugiej połowie XVI wieku. Początkowo ustawiano je w kościołach i magnackich rezydencjach, później zaczęły pojawiać się także w domach mieszczan. Popularne były szopki skrzynkowe tworzone przez sudeckich rzemieślników. Szczególnie piękne szopki powstawały w Kotlinie Kłodzkiej i na przedgórzu Karkonoszy. Wykonywali je zarówno znani artyści jak i cała rzesza zdolnych rzeźbiarzy amatorów.

Oprócz Świętej Rodziny i orszaku Trzech Króli w szopkach skrzynkowych umieszczano postacie mieszczan, często ubranych w noszone wówczas stroje. Coraz więcej miejsca zajmowały figury przedstawiającej różne grupy społeczne i zawody. Często towarzyszyły im także postaci charakterystyczne dla Śląska, mnisi z zakonu cystersów, a nawet duch Karkonoszy – Liczyrzepa. Ważne było również tło głównego motywu. Twórca takiej szopki przedstawiał to, co znał najlepiej, zatem najczęściej scenę Narodzenia umieszczano w górskiej perspektywie, którą dodatkowo okraszano widokami inspirowanymi wyglądem dolnośląskich wsi lub miast. Pojawiają się w nich znajomo wyglądające zamki, kamieniczki i domy.

We wrocławskim Pałacu Królewskim prezentowanych jest kilkadziesiąt szopek krakowskich i śląskich. Wystawę można oglądać do końca lutego br.

Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Szmidą-Półbratek, kuratorka wystawy.

cz. 1

cz. 2

cz. 3

mat.pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content