Święta Jadwiga Śląska – patronka Archidiecezji Wrocławskiej

Fot. Marcin Mazurkiewicz

W weekend 16-18 października w Sanktuarium w Trzebnicy odbędą się uroczystości odpustowe związane z rocznicą śmierci św. Jadwigi Śląskiej (+1243 r.). Zapraszamy do modlitwy i duchowego zawierzenia.

Święta Jadwiga Śląska (ok. 1178-1243 r.) jest patronką Polski, Śląska, Archidiecezji Wrocławskiej oraz diecezji w Goerlitz.

Była żoną Henryka I Brodatego, fundatora klasztoru trzebnickiego, z którym miała siedmioro dzieci. Po ok. 20 latach małżeństwa złożyła wraz z mężem śluby czystości, a po owdowieniu zamieszkała w klasztorze cysterek w Trzebnicy.

-Oddała się modlitwie, medytacji i służbie, zwłaszcza ubogim oraz chorym – mówi ks. Tomasz Płukarski.

Dbała o los więźniów, żyła w ascezie. Chodziła boso, na polecenie spowiednika miała nosić buty. Przypięła je sobie do paska. Za wstawiennictwem św. Jadwigi Śląskiej ludzie doznawali uzdrowień oraz cudów.

Ślub Henryka I Brodatego z Jadwigą z Andechs, ikonografia z XIV w.

Piesza pielgrzymka Archidiecezji Wrocławskiej z Wrocławia do Trzebnicy co roku gromadziła tysiące wiernych. W tym roku nie może się odbyć. Powodem były decyzje rządu podyktowane rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19.

Zgromadzenie może liczyć max. 150 osób. Do grobu świętej wyruszy więc skromna reprezentacja naszej archidiecezji – dodaje ks. Tomasz Płukarski.

Transmisja Mszy Św. z Trzebnicy w sobotę 16 X na antenie Radia Rodzina od godz. 16:30. Zapraszamy!

O znaczeniu świętej Jadwigi Śląskiej w historii oraz o duchowym pielgrzymowaniu w czasie epidemii opowiedział nam ks. Tomasz Płukarski, rzecznik Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

POSŁUCHAJ:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content